Článek
Upozornění: Následující přehled si neklade nároky na úplnost. Za skutečným vývojem událostí má nepochybně zpoždění a jistě bude v některých ohledech nepřesný. Řadu tvrzení válčících stran lze potvrdit jen se zpožděním, případně vůbec. Zdroje jsou uvedeny obvykle prokliky v textu. Tím nejvýznamnějším jsou pravidelné zprávy amerického Institute for the Study of War (ISW), což je spíše konzervativní nezisková organizace (více na Wikipedii), která publikuje pravidelné situační zprávy o stavu ukrajinského bojiště.
Válka na Ukrajině vstupuje do svého šestého týdne. Rusko v diplomatických jednáních slíbilo, že během příštích dní omezí válečné operace na severu Ukrajiny, a do jisté míry se to v posledních hodinách i děje. Ruské síly z velké části pouze držely své pozice.
Moskva stahuje část svých sil z okolí Kyjeva do Běloruska, pravděpodobně je chce přesunout do jiných oblastí Ukrajiny, a v uplynulých 24 hodinách neprovedla v okolí metropole žádné útočné operace. Ruské síly budou ovšem podle všeho i nadále držet své pozice a ostřelovat ukrajinské síly a obytné oblasti.
Prvky 20. kombinované armády a 1. gardové tankové armády se přesouvají na podporu útoku na Rusy částečně obsazené město Izjum. Podle analytiků ISW je spíše nepravděpodobné, že by město v blízké budoucnosti dobyly.
Není jasné, jak velkou změnu bude přesun jednotek od Kyjeva znamenat v jiných oblastech bojů. Značná část těchto oddílů během bojů v kyjevské oblasti utrpěla poměrně významné ztráty, a není tedy jasné, jak bojeschopné jsou.
Předchozí shrnutí stavu bojů na Ukrajině:
Zároveň ukrajinské síly v uplynulých 24 hodinách odrazily několik ruských útoků v Doněcké a Luhanské oblasti. Proruské síly pravděpodobně pokračovaly v zabírání území v Mariupolu, i když z tohoto města nemáme žádné přesné informace.
Kde brát?
Největší současnou starostí ruského velení je podle informací ukrajinských i jiných zpravodajských služeb snaha o rychlé doplnění stavu mužstva a techniky. Podle ukrajinského generálního štábu ruské bojové jednotky doplňují vojáci z podpůrných oddílů, včetně personálu z vojenských škol.
Na Ukrajinu také podle všeho zamířily i jednotky z Jižní Osetie, tedy oblasti, která se s vydatnou pomocí Ruska odtrhla od Gruzie. Celkem by se mělo jednat o zhruba dva tisíce mužů. Jednotky byly spatřeny v Donbasu, není ovšem jasné, zda budou v této oblasti nasazeny všechny.
V posledních několika desítkách hodin se objevila řada tvrzení o velmi nízké morálce ruských sil. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že profesionální vojáci z ruského 26. tankového pluku žádají o ukončení kontraktu, který podepisovali před válkou s Ukrajinou, a chtějí být převeleni zpět na ruské území.
Dění na Ukrajině sledujeme v on-line reportáži:
„Někteří ruští vojáci na Ukrajině odmítají uposlechnout rozkazy a záměrně ničí vlastní vybavení,“ řekl ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming při projevu v australské Canberře. Dodal také, že podle přesvědčení západních zpravodajských služeb Vladimir Putin nedostával od velení armády přesné informace o průběhu bojů a výsledcích ruské armády.
Už v pátek mladé Rusy čeká začátek odvodů do armády. Podle dekretu podepsaného prezidentem vojsko do července rekrutuje přes 134 tisíc branců. Rusko opakovaně ujišťovalo, že vojáky základní služby na Ukrajině nenasadí, ale ministerstvo obrany pak přiznalo několik případů, kdy se to stalo, a ukrajinské úřady referují o řadě zabitých branců.
U Kyjeva
V oblasti severozápadně od Kyjeva ani ruské, ani ukrajinské síly v posledních 24 hodinách neprovedly žádné významné operace. Včera, 30. března, kyjevské úřady oznámily, že ukrajinské síly plně kontrolují Makariv a část Borodjanky. Ve stejný den se také odehrávaly boje v Irpini a Hostomelu, ale nezdá se, že ukrajinské síly slavily nějaký úspěch a dobyly nějaká další sídla či oblasti.
Ruské jednotky v okolí Kyjeva, jak na severozápadě, tak v okolí Brovar západně od hlavního města, se 30. března nadále stahovaly do Běloruska. Ukrajinský generální štáb uvedl, že velká kolona ruské techniky například zamířila směrem k černobylské oblasti, a tedy k běloruské hranici. Nejedná se ovšem o ruský ústup: ruské síly nadále bránily své frontové linie v oblasti a nadále ostřelovaly ukrajinské pozice a města.
Ukrajinci prezentují situaci tak, že nedošlo „k poklesu bojové činnosti“ ruských sil v oblasti a jde v podstatě o odsun části frontových jednotek do týlu, aby mohly doplnit síly. Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany se podle zpráv shodla na tom, že ruské síly stažené z Kyjeva budou pravděpodobně přesunuty na jiná bojiště.
Na sever od Kyjeva, kolem Černihivu, Ukrajinci údajně nezaznamenali žádný odsun ruských jednotek z fronty. Náčelník černihivské oblasti uvedl, že ruské síly nikam neodtáhly a město bylo v posledních dnech stále cílem pravidelných leteckých útoků. Podle dalších představitelů tamních úřadů ostřelování během 30. března zintenzivnilo, byť Rusko den předtím tvrdilo, že v operaci proti Černihivu poleví. Ruské síly podle ukrajinského generálního štábu také prováděly aktivní průzkum v oblasti a dál bombardovaly ukrajinské pozice ve městě.
Správa Kyjevské oblasti oznámila, že ruské síly se soustředí na ostřelování ukrajinských skladů pohonných hmot s cílem narušit ukrajinskou logistiku a vyvolat humanitární krizi. Pravdivost tvrzení naznačuje i to, že ruské síly také v noci na 31. března zničily velké skladiště pohonných hmot na jiné části ukrajinského bojiště, ve městě Dnipro, které leží zhruba 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva.
Russia continues missile strikes on oil depots
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 30, 2022
Dnipro, 21:35: 2 missiles hit the oil depot, full of fuel. It was destroyed,"–Oblast Head https://t.co/g64mCduzwP
📹It took SES 2 days to liquidate the fire after Russia hit oil depot near Rivne on Mar 28 https://t.co/sdLiiQnviA pic.twitter.com/KO3KGI3mVr
Na východě a na jihu
V oblasti Charkova byly invazní jednotky v podstatě pasivní, pokračovaly ovšem v ostřelování města. Ukrajinské síly v této oblasti nepodnikly podle dostupných informací žádné protiútoky. Což může znamenat mnohé: možná se soustředí na jiné části fronty a chtějí reagovat na ruské přesuny, nebo toho v tuto chvíli prostě nejsou schopny.
Jihovýchodně od Charkova, u rozděleného města Izjum, které leží na důležité spojnici mezi Charkovem a Donbasem, se podle ukrajinského generálního štábu objevily jednotky z 1. gardové tankové armády a 20. gardové vševojskové armády. Jde patrně o oddíly, které byly nasazeny jinde na Ukrajině, snad u města Sumy. Přesto ovšem ruské jednotky u Izjumu v posledním dni nezaútočily.
Jiná byla situace na Donbasu. Zde údajně ukrajinské síly v posledním dni odrazily několik útoků ruských sil a sil obou separatistických republik. Obránci údajně zničili sedm tanků, sedm obrněných vozidel pěchoty a dvě další vozidla. Po linii dotyku obou stran podle dostupných zpráv pokračovalo také ostřelování a letecké bombardování.
Denis Pušilin, jeden z vůdců separatistické Doněcké lidové republiky, 30. března řekl, že jedním z cílů ruských a proruských jednotek je dosáhnout „ústavou vymezených hranic“ Doněcké a také Luhanské republiky. (Mimochodem před necelým týdnem ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly mají pod kontrolou 93 procent Luhanské oblasti a 54 procent Doněcké.)
Na jihu se ruské síly zřejmě nadále snaží pevně zajistit pozemní spojnici mezi Donbasem a Krymem – tedy ovládnout Mariupol. Invazní jednotky pokračovaly 30. března podle všeho v postupu, byť podrobné a přesné informace o průběhu bojů nemáme. Situace se ovšem zřejmě zásadně nezměnila a obránci jsou pod neustálým tlakem. Město nejspíše brzy padne, podle odhadu analytiků z ISW během několika dní.
Videa ze sociálních sítí (zde nebo zde) také naznačují, že ruské síly v Mariupolu mohou nasazovat termobarickou munici. V oblastech, kde se mohou vyskytovat civilisté, je nasazení podobných zbraní zakázáno, ovšem Rusko pro její účinky tento typ munice ve městě využívá pravidelně (v Čečensku i v Sýrii).
Z hlediska dalšího průběhu operací na Ukrajině je otázkou, jak velké ztráty ruské síly při dobývání Mariupolu utrpí. To ovlivní, jak rychle budou moci být přesunuty jinam. Podle kusých dostupných informací se zdají být ruské ztráty vysoké, nelze je ovšem považovat za ověřené.
Na konec dodejme, že v dalších částech jižní fronty v posledních několika desítkách hodin nedošlo prakticky k žádnému posunu. Ruské síly se kolem Chersonu a dalších míst drží svých pozic a nepostupují. Ukrajinská strana také nehlásí žádné operace ze své strany.
Co bude dál?
Analytici z ISW znovu vydali seznam několika předpovědí pro vývoj následujících dní:
- Ruské síly pravděpodobně během několika dní dobudou Mariupol nebo donutí město ke kapitulaci.
- Přesun ruských sil by mohl umožnit obnovení ruské ofenzivy přes Slovjansk ve snaze vytvořit koridor pro spojení se silami v Donbasu.
- O odklonu ruských sil od Kyjeva a Černihivu bude možné hovořit až ve chvíli, kdy se ruské jednotky začnou stahovat z frontových pozic v okolí obou měst. Zatím k ničemu takovému nedošlo.