Článek
Dočasné příměří uzavřené mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami RSF (Rapid Support Forces) se prodlouží. Klid zbraní, který trval od pondělní půlnoci 72 hodin, nicméně obě strany opakovaně porušovaly a boje se ve čtvrtek ještě vyostřily, napsala stanice BBC. Ani nová dohoda tak nepřináší podle odborníků mnoho nadějí k ochabnutí bojů.
Příměří, na jehož vyjednání se podle agentury Reuters podílely Spojené státy ve spolupráci se Saudskou Arábií, bude trvat další tři dny od čtvrteční půlnoci. Armáda již předběžný návrh dalšího klidu zbraní potvrdila ve středu v noci. Souhlas s dohodou později potvrdily i RSF.
OSN a Africká unie krok obou stran ocenily a uvedly, že by nyní mohl přijít na řadu plán na deeskalaci konfliktu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken již ve středu uvedl, že Washington „velmi aktivně pracuje“ na prodloužení příměří, a dodal, že současná dohoda je sice nedokonalá, ale vedla k oslabení násilí.
Dvaasedmdesátihodinové příměří z pondělní noci přineslo zpočátku relativní klid v pětimilionovém Chartúmu, hlavním městě Súdánu, v němž se boje z velké části soustředí. V posledních dnech se tak z metropole evakuovaly tisíce cizinců. Od středy se nicméně boje rozhořely také v oblasti Dárfúr na západě této africké země.
Co se děje v Súdánu?
Súdánský konflikt je vyústěním rostoucího napětí mezi armádním lídrem a hlavou státu Fattahem al-Burhánem a vůdcem RSF Muhammadem Hamdanem Dagalem.
V Chartúmu probíhají nejintenzivněji boje v okolí velitelství armády. Náporu leteckých a dělostřeleckých útoků rovněž čelí sever metropole, kde súdánská armáda cílí na pozice RSF, popsala stanice Al-Džazíra.
Krvavé střety mezi súdánskou armádou, kterou vede generál Abdal Fattáh Burhán, a RSF, jimž šéfuje Muhammad Hamdan Dagalo, v Chartúmu vypukly 15. dubna. Boje proměnily rezidenční čtvrti metropole ve válečné zóny a dosud si vyžádaly životy více než 500 lidí a více než 4 tisíce zraněných, napsala stanice BBC. Zemi v důsledku konfliktu opouštějí desítky tisíc lidí.
Propuknutí bojů také vyvolalo v zemi humanitární katastrofu. Podle Světové zdravotnické organizace jsou nyní v Chartúmu drahé a nedostatkové potraviny, voda a pohonné hmoty a v provozu je ani ne čtvrtina zdravotnických zařízení.