Článek
Lední medvěd byl nalezen mrtvý letos na podzim na dalekém severu Aljašky poblíž Utqiagviku. Stěry odebrané zvířeti byly původně na virus negativní. Když však odborníci provedli komplexnější vyšetření, pitvu a odběr vzorků tkáně medvěda, zjistili jasné známky zánětu a onemocnění, uvedl pro New York Times doktor Bob Gerlach, státní veterinární lékař Aljašky.
Podle aljašského ministerstva pro ochranu životního prostředí byly minulý měsíc vzorky tkáně z medvěda pozitivní na virus. Virus byl nakonec identifikován ve více orgánech, popisuje Gerlach. „Myslím, že by se dalo s jistotou říci, že zemřel na virus,“ řekl.
Nakažený lední medvěd je dalším důkazem toho, jak je tento virus, vysoce patogenní forma H5N1, rozšířený, a jak bezprecedentní je jeho chování. Od roku 2020, kdy se virus objevil, se rozšířil na všechny kontinenty kromě Austrálie. Nakazil také neobvykle širokou škálu volně žijících ptáků a savců, včetně lišek, skunků, pum a lachtanů.
„Počet hlášených nakažených savců stále roste,“ říká Gerlach. Ve většině případů virus nezpůsobuje masové úhyny v populacích volně žijících savců, představuje však novou hrozbu pro již tak zranitelného ledního medvěda, který je ohrožen změnou klimatu a úbytkem mořského ledu.
„Obavy vzbuzuje skutečnost, že neznáme celkový rozsah toho, co může virus způsobit u druhu ledního medvěda,“ dodává Dr. Gerlach. Navíc vědci nevědí, zda je tento případ ojedinělý, nebo zda existují další nakažení lední medvědi, kteří unikli odhalení. Sledování viru v populacích volně žijících zvířat, zejména těch, která žijí v tak odlehlých místech, jako je severní Aljaška, může být obtížné.
Co je ptačí chřipka
- Influenza drůbeže, známá také jako ptačí chřipka, je virové onemocnění postihující ptáky – jak volně žijící ptáky, tak drůbež, jako například slepice, krůty, kachny a husy. Infikovaná zvířata jsou otupělá a mají načepýřené peří, jsou netečná, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže.
Způsob přenosu ptačí chřipky:
- K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků.
- Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři.
- Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety (výkaly, peří, uhynulá zvířata apod.).
- Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psy apod.).
- Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.
Zdroj: Státní veterinární správa