Článek
Demonstrace pod heslem „Ženy, život, svoboda“ se konaly v mnoha velkých městech včetně Aucklandu, Londýna, Melbourne, New Yorku, Paříže, Říma, Soulu, Stockholmu, Sydney a Curychu. Protestující tak vyjadřují solidaritu s rostoucím íránským povstáním.
Sice drobná, ale důležitá demonstrace na podproru svobody v Iránu #Iran #Praha #FreeIranPeople pic.twitter.com/xqgyogVdVP
— Dani Kolsky (@danikolsky) October 1, 2022
Protestní vlnu zažehla smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Úřady tvrdí, že žena dostala infarkt, podle rodiny Amíníové ale zemřela kvůli policejní brutalitě.
Iran's soccer team wore black jackets to cover up their country's emblem during the national anthem. This is a huge statement of support for the protests in Iran and they're extremely brave for doing this. pic.twitter.com/yV1JBGB1I9
— Fifty Shades of Whey (@davenewworld_2) September 28, 2022
V Íránu v sobotu probíhaly také snahy o zahájení celonárodní stávky, především v kurdských městech, a o podporu neplacení daní vládě. Protesty se v Íránu neobchází bez násilí, nemocnice zaplavují zranění demonstranti. V noci byla zapálena policejní stanice, o život přišel i velitel místní zpravodajské jednotky a další tři členové íránských Islámských revolučních gard (IRGC). Velitel této elitní jednotky slíbil pomstu za úmrtí svých mužů.
Videa na sociálních sítích ukazují vyhořelé hasičské vozy, autobusová nádraží a banky. Vláda tvrdí, že nepokoje, včetně střelby z davu, zorganizovaly teroristické skupiny, ale podle protestujících policie střílela do davu při modlitbě.
Mahsa Aminiová
Dvaadvacetiletá Mahsa Aminiová byla na návštěvě u své rodiny v Teheránu, když ji a její doprovod zadržela mravnostní policie. Mahsa přísnou kontrolou kodexu oblékání neprošla, a tak ji policie odvezla na stanici. Než policie mladé ženě „vysvětlila“, co se sluší a patří, Mahsa Aminiová zemřela.
Více o případu v článku:
Podle agentury Fars bylo během protestů, které trvají v zemi třetím týdnem, zadrženo 1200 lidí. V pátek íránské úřady zadržely také devět cizinců z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska. Účast na protivládních protestech stála život nejméně 83 lidí, odhaduje organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.
Solidární protesty v zahraničí proběhly daleko klidněji. Zhruba 5000 lidí demonstrovalo v Berlíně a další tisíce lidí vyšly do ulic v dalších německých městech, informovala agentura DPA. Tisícovka lidí se shromáždila v Římě, 2500 lidí demonstrovalo v Londýně a několik stovek také v Paříži.