Článek
Dvaadvacetiletá Mahsá Amíníová byla loni v září na návštěvě u své rodiny v Teheránu, když ji a její doprovod zadržela mravnostní policie. Mahsá přísnou kontrolou kodexu oblékání neprošla, a tak ji policie odvezla na stanici. Než policie mladé ženě „vysvětlila“, co se sluší a patří, Mahsá Amíníová musela být převezena do nemocnice, kde následně zemřela.
Podezřelé okolnosti úmrtí mladé ženy na pozadí dlouhodobých protestů proti nošení hidžábu Íráncům nedovolily mlčet - svůj názor na práva žen v Íránu a chování nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chámeneího vyjadřovali v ulicích několik měsíců ode dne, kdy měla Amíníová loni v září pohřeb. Ani ten se neobešel bez slzného plynu a zranění.
Pohoršení ze smrti mladé dívky přerostlo v největší protesty, jaké Írán za poslední roky zažil. Úřady dodnes tvrdí, že zemřela v důsledku nespecifikovaných zdravotních problémů, kterými trpěla už před výslechem. Ve čtvrtek Íránku, z níž se stal celosvětový symbol, ocenil Evropský parlament. Získala Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.
„Brutální vražda 22leté Mahsy Amíníové byla bodem obratu. Spustila ženami vedené hnutí, které vstoupilo do dějin,“ uvedla podle agentury ČTK na plénu ve Štrasburku předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolaová. Dodala, že ocenění patří nejen Kurdce, ale i všem íránským ženám bojujícím za svá práva a hnutí Ženy, život, svoboda. Po oznámení následoval bouřlivý potlesk.
Situace žen v Íránu se za poslední rok mírně zlepšila, některé už se odvažují chodit bez hidžábu. Mravnostní policie se přímé konfrontaci vyhýbá, ale do ulic se v létě po pauze zase vrátila a hlídkuje tam. V zemi dál pokračuje zatýkání a zastrašování.
Jak se žije ženám v Íránu
Protesty v Íránu výrazně zeslábly. Kathy v pokračování revolučního hnutí už příliš nevěří: „Protesty nejsou asi tou správnou cestou, ztratili jsme už moc životů. Nemáme na ně sílu a žádná země nás nepodporuje. Možná to chce postupnou změnu vládnutí, to se mi zdá logičtější než protesty,“ myslí si. Protesty podle ní změnily jen dvě věci: Všechno se radikálně zdražilo a ženy a dívky se už odvažují chodit bez hidžábu.
Občas se dál objevuje i násilí v ulicích. Začátkem měsíce mělo v teheránském metru dojít k hádce mravnostní policie se šestnáctiletou dívkou. Ta během sporu upadla na železnou tyč a v bezvědomí byla převezena do nemocnice.
Jak informoval server Iran International, úřady brzy poté zatkly novinářku Maryam Loftiovou, která na případu teenagerky pracovala. Generální ředitel teheránského metra Masúd Darabzadeh na dotaz novinářů řekl, že dívka ztratila vědomí kvůli „náhlému poklesu krevního tlaku“.
„Když žijete v dobré čtvrti, můžete v ulicích chodit bez hidžábu. V chudých částech měst to ale nejde, protože tam na vás reagují i obyčejní lidé. Pokládají to za svoji povinnost, myslí si, že je to hřích proti náboženství,“ líčila začátkem října v rozhovoru pro Seznam Zprávy 38letá íránská obchodní manažerka Kathy. Z obav o bezpečnost si nepřála zveřejnit své jméno, ale redakce její identitu zná.
I ji příští měsíc čekají problémy. Poté, co se nedávno zúčastnila jedné z demonstrací proti režimu a nevzala si povinný hidžáb, jí přišlo policejní oznámení o zabavení auta. Kromě toho také předvolání k soudu, kde ji nejspíš čeká ještě pokuta.
Íránský parlament také v září schválil kontroverzní návrh zákona, který má radikálně zvýšit tresty odnětí svobody a pokuty pro ženy a dívky, které poruší tamní přísná pravidla oblékání.
Dosavadní zákon nařizuje ženám zakrývat si vlasy hidžábem a nosit volné oblečení zakrývající celou postavu. V současnosti hrozí těm, které nařízení nesplní, trest odnětí svobody v rozmezí od deseti dnů do dvou měsíců nebo pokuta ve výši až 500 000 riálů (cca 200 Kč).
Podle nového návrhu by nevhodně oblečeným ženám hrozilo pět až deset let vězení a pokuty v rozsahu 180 až 360 milionů riálů, píše BBC.