Článek
Ve čtvrtek večer zemřela legendární módní návrhářka a „pramáti punku“ Vivienne Westwoodová. Informoval o tom twitterový učet jejího módního domu.
„Vivienne Westwoodová dnes zemřela pokojně a obklopena svou rodinou v Claphamu v jižním Londýně. Svět potřebuje lidi jako Vivienne, aby udělali změnu k lepšímu,“ píše se na jejím twitteru.
29th December 2022.
— Vivienne Westwood (@FollowWestwood) December 29, 2022
Vivienne Westwood died today, peacefully and surrounded by her family, in Clapham, South London.
The world needs people like Vivienne to make a change for the better. pic.twitter.com/YQwVixYUrV
Její 56letý manžel a kreativní partner Andreas Kronthaler uvedl, že bude pokračovat s Vivienne ve svém srdci. „Pracovali jsme až do konce a dala mi toho spoustu. Děkuji, miláčku,“ cituje ho server Manchester Evening News.
Nejvyšší princezna punku a královna extrémů
Vivienne Westwoodová dala vzniknout punku tak, jak ho známe. Právě Westwoodová vtiskla sedmdesátým létům naštvanost a řvavost, kterou projevovala ve svém oblečení. Móda pro ni byla zbraní. Nešlo jí jen o to, jestli její šaty budou slušivé. Chtěla otřást společností, zničit konformitu a vytvořit lepší svět. Její londýnský obchod s obrovským růžovým nápisem SEX nad vchodem se stal punkovou základnou, píše server BBC.
Rozsah jejího sortimentu sahal od fetišistických kožených doplňků až po masivní boty na platformě a trička se slogany. Zejména proslula tričkem s královnou se zavíracím špendlíkem přes rty.
Její styl inspiroval mnoho dalších umělců. Kromě kapel jako Sex Pistols našli inspiraci v jejím designu třeba režisér Ridley Scott pro svůj film Blade Runner nebo výtvarník Keith Haring.
Přesah její módy ale nekončí u hudby a filmů. Její hluboce politické umění mělo svůj účel. Oblékala modelky jako provokativní debutantky a ukazovala nos na vládnoucí třídy. Její oblečení podvracelo stereotypy ženské módy a z oblečení udělala součást politického postoje.
V dokumentu z roku 1990 o ní řekl spisovatel Peter York: „Všechny věci, které ji pohánějí, a všechny posedlosti, na kterých staví svou práci, jsou typicky britské: Celá věc o třídě a sexu, zvláštní posedlost královnou, to neuvidíte nikde jinde.“ Punkerka Westwoodová nesnášela Tonyho Blaira a Margaret Thatcherovou, brala se za svět bez jaderných zbraní, angažovala se proti hrozbě změny klimatu. Podporovala výzkum nemoci AIDS, kontroverzní organizaci PETA bojující za práva zvířat a další aktivisty, věnovala statisíce britské Straně zelených a podporovala spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.
Příští rok zahájí činnost její nadace, kterou založila se svými syny a vnučkou. Podle jejího mluvčího bude „ctít, chránit a pokračovat v odkazu Viviennina života, designu a aktivismu“, píše server CNN.
Oprava: V textu jsme původně nesprávně uvedli věk Andrease Kronthalera. Za chybu se omlouváme, již jsme ji opravili. (red)