Článek
Ve věku 102 let zemřel Josef Schütz. Loni v červnu byl shledán vinným z napomáhání při vraždách tisíců vězňů v koncentračním táboře Sachsenhausen mezi lety 1942 a 1945. Stal se tak nejstarším člověkem odsouzeným za zločiny spáchané během holokaustu, píše stanice BBC.
Schütz měl za své činy strávit pět let ve vězení. Až do své smrti ovšem zůstal na svobodě, neboť čekal na výsledek odvolacího soudu. Přestože jeho jméno a rodné údaje figurovaly v příslušných dokumentech, Schütz odmítal, že by kdy byl dozorcem v nacistickém koncentračním táboře. Tvrdil, že během války pracoval jako zemědělský dělník.
„Nevím, proč tu sedím na trestné lavici. Opravdu s tím nemám nic společného,“ uvedl během slyšení Schütz, aniž by projevil lítost.
„Svým zaměstnáním jste toto masové vyhlazování dobrovolně podporoval,“ odvětil tehdy soudce. Schütze shledal vinným z napomáhání při vraždě celkem 3518 lidí a z toho, že se podílel na popravě sovětských válečných zajatců i na vraždění dalších osob za pomocí plynu Cyklon B.
V koncentračním táboře Sachsenhausen zemřely během druhé světové války desítky tisíc lidí. Uvězněno zde bylo více než 200 000 osob, mezi nimi Židé, Romové i političtí vězni. Držen zde byl několik let i malíř a spisovatel Josef Čapek, který na sklonku války zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen.
Proces s bývalou sekretářkou z koncentračního tábora
Bylo jí 18 let, pracovala jako sekretářka v koncentračním táboře. Podle verdiktu i z této pozice nese podíl odpovědnosti za smrt víc než 10 tisíc lidí.
Německá justice v posledních letech stíhá podezřelé válečné zločince bez ohledu na jejich vysoký věk, postup hájí hledáním spravedlnosti pro oběti nacistických zvěrstev.
Za zlom je považován proces s někdejším dozorcem z vyhlazovacího tábora Sobibor Johnem Demjanjukem, kterého se po dlouhých peripetiích podařilo postavit před soud v roce 2011, kdy mu bylo 91 let.
Demjanjuk byl nakonec odsouzen za napomáhání k vraždám více než 28 000 Židů k pěti letům vězení, k výkonu trestu ale nenastoupil a v roce 2012 zemřel ještě před skončením odvolacího řízení.
Loni v prosinci byla z podílu na vraždě více než 10 tisíc lidí uznána vinnou sedmadevadesátiletá bývalá sekretářka z koncentračního tábora Stutthof na území dnešního Polska (psali jsme zde). Soud jí udělil dvouletý podmíněný trest – nejvyšší možnou sankci, kterou žádala i obžaloba.