Článek
Ve federálním vězení ve městě Florence ve státě Colorado v pondělí zemřel ve svých 79 letech bývalý agent FBI Robert Hanssen, který byl sovětským a později ruským špionem po mnoho let. O úmrtí informoval americký web CBS News.
„Vězeňská služba ho našla v jeho cele bez známek života a okamžitě začala s oživováním Hanssena,“ řekla v prohlášení ředitelka komunikace amerického úřadu pro věznictví Kristie Breshears. „Vezeň byl následně prohlášen za mrtvého přivolanou zdravotní službou,“ dodala.
Hanssen byl zatčen v roce 2001 a odsouzen za prodej tajných dokumentů Sovětskému svazu a později Rusku.
Jeho kariéra začala v roce 1976, kdy se stal součástí americké FBI. Nicméně už tři roky nato oslovil Sověty a začal jim předávat cenné informace sovětské tajné službě KGB. Se špionážní činností skončil po několika letech díky nátlaku své ženy. Sovětům ale začal donášet opět v roce 1985 a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 pokračoval ve špionáži pro ruskou Službu vnější rozvědky.
Sovětům a později Rusům prodal tisíce tajných dokumentů výměnou za více než jeden a půl milionu amerických dolarů v hotovosti, diamanty a jiné cennosti.
Pro svou špionážní činnost využíval alias „Ramon Garcia“ a se zahraničními zpravodajskými službami komunikoval přes šifrovanou komunikaci. Nikdy se se svým protějškem nepotkal osobně.
Jeho pozice u FBI mu umožnila přístup k obrovskému množství tajných dokumentů týkajících se například amerických příprav na možnou jadernou válku, tajného tunelu pod sovětským velvyslanectvím ve Washingtonu D.C. Vyšetřovatelé přišli také na to, že svými činy zradil několik dvojitých agentů, kteří sloužili v amerických řadách v Sovětském svazu, jako například sovětský generál Dimitrij Poljakov, který byl později za špionáž pro Spojené státy popraven.
K jeho dopadení vedlo získání Hanssenových otisků a nahrávky s jeho hlasem, ke kterým se FBI dostala po mnohaměsíčním sledování Hanssena. Na jeho případu pracovalo přes 300 agentů FBI.
Poté, co byl v roce 1994 agenty FBI zatčen špion Aldrich Hazen Ames, úřad zjistil, že únik informací nepřestal. To spustilo utajené vyšetřování Hanssena. FBI chtěla Hanssena chytnout nejlépe při činu, za jiných okolností by bylo těžké ho usvědčit. Problémem však bylo to, že měl u FBI brzy končit. Aby ho ve svých řadách udrželi déle, tak mu jeho nadřízení přidělili falešný úkol.
On ho přijal, to už však byla jeho nová kancelář prošpikovaná skrytými kamerami a mikrofony.