Článek
Ve věku 93 let zemřel v pátek doma v Kalifornii Clint Hill, bývalý agent americké Tajné služby, tedy útvaru zodpovědného za ochranu amerických ústavních činitelů. Oznámila to v pondělí jeho publicistka Jennifer Robinsonová. Příčinu smrti však neuvedla, informuje stanice BBC.
Hill se proslavil 22. listopadu 1963, když naskočil na limuzínu tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, která se v texaském Dallasu ocitla pod palbou. Jeho čin zachytily slavné fotografie jedné z nejdramatičtějších událostí v dějinách USA. Kennedy tehdy atentát nepřežil a v Bílém domě ho nahradil viceprezident Lyndon Johnson.
V den atentátu na Kennedyho byl ve službě
Clint Hill byl v den atentátu členem ochranky tehdejší první dámy Jacqueline „Jackie“ Kennedyové, později Onassisové. Když zazněl první výstřel, jel v autě za Kennedyho limuzínou. Ve snaze ochránit tehdejšího prezidenta s manželkou se okamžitě vrhl na vozidlo a začal lézt na jeho zadní část.
Zachytil tak Jacqueline Kennedyovou, která šplhala na zadní část auta. Zatlačil ji zpět na sedadlo vedle jejího smrtelně zraněného manžela a sám na auto vylezl, aby dvojici uchránil před další potenciální střelbou, popsal deník The New York Times.
Hillova reakce během atentátu byla zachycena na takzvaném Zapruderově filmu – amatérské filmové pásce, kterou pořídil majitel textilní firmy Abraham Zapruder. Jedná se o jeden z nejlepších záznamů střelby.
An AI-enhanced version of the Zapruder film, one of the most complete and detailed recordings of JFK's assassination. He was assassinated 61 years ago today. pic.twitter.com/njajzFLc9V
— Morbid Knowledge (@Morbidful) November 22, 2024
Z Kennedyho smrti měl výčitky
Hill pocházel ze Severní Dakoty. Nejdříve působil jako agent armádní kontrarozvědky. Do Tajné služby USA nastoupil v roce 1958. O rok později byl přidělen do Bílého domu k ochrance prezidenta Dwighta D. Eisenhowera.
Za své činy v Dallasu dostal cenu a nakonec se stal zástupcem ředitele Tajné služby. Na této pozici měl odpovědnost za všechny ochranné síly.
Podle BBC však kvůli traumatu z atentátu z agentury ve 43 letech odešel do předčasného důchodu. V rozhovoru pro americkou stanici CBS přiznal, že se za nečekanou smrt 35. prezidenta USA cítil zodpovědný.
„Kdybych zareagoval o pět desetin sekundy, možná o sekundu rychleji, dnes bych tu nebyl,“ prohlásil v rozhovoru Hill. „Chcete říct, že byste se tam dostal a vystřelil?“ položil mu otázku novinář Mike Wallace. „Ano… To by mi nevadilo,“ odpověděl Hill. „Mám kvůli tomu velké výčitky svědomí,“ svěřil se. „Kdybych se otočil jiným směrem, tak bych to zvládl. Je to moje chyba,“ dodal.
K atentátu v roce 2010 Hill napsal:
V den atentátu byl Hill na levé přední palubní desce vozu Tajné služby přímo za Kennedyho limuzínou s otevřenou střechou. Prezidentská kolona odpoledne 22. listopadu 1963 projížděla centrem Dallasu.
„Kolona začala jako každá jiná, které jsem se jako agent účastnil – adrenalin tekl proudem, členové jednotky byli ve střehu,“ napsal Hill v roce 2010 v eseji pro deník The New York Times ke 47. výročí atentátu. Pak ale uslyšel zvuk připomínající výbuch.
„Zaměřil jsem se na prezidentskou limuzínu a viděl, jak se prezident chytá za krk a uhýbá doleva,“ popsal. Rozběhl se k limuzíně. „Byl jsem tak soustředěný na to, abych se dostal k prezidentovi a paní Kennedyové a poskytl jim krytí, že jsem neslyšel druhý výstřel,“ uvedl.
Byl jen pár metrů od dvojice, když uslyšel třetí výstřel. „Zasáhla prezidenta doprava nahoru do zadní části hlavy a všude byla krev,“ napsal.
V dokumentu o Tajné službě pro kanál National Geographic z roku 2004 prozradil, že měl kvůli atentátu stále noční můry. Dodal však, že se na místo činu v roce 1990 vrátil a nakonec dospěl k závěru, že Kennedyho život zachránit nemohl.
V roce 2009 se Hill seznámil s novinářkou Lisou McCubbinovou a společně napsali memoárový bestseller Mrs. Kennedy and Me (Paní Kennedyová a já). Pár se vzal v roce 2021. Za svůj život napsal Hill řadu dalších titulů z prostředí Tajné služby a administrativy amerických prezidentů.
O vraždě JFK
Rozkaz k zavraždění Johna Fitzgeralda Kennedyho mohl vydat sovětský vůdce Nikita Chruščov. Vyplývá to z knihy bývalého ředitele americké CIA a jednoho důstojníka bývalé rumunské tajné služby Securitate.
Americký Národní archiv nově vydal 3810 dosud tajných záznamů o vraždě prezidenta, kterými chce přispět k odtajnění jednoho z nejtemnějších dnů historie Spojených států.
Dozvíme se někdy celou pravdu o vraždě bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho?