Článek
Pracovali jako vedoucí pracovníci jednoho z výcvikových center ukrajinské národní gardy s měsíčním platem asi 20 tisíc hřiven (zhruba 12 tisíc korun, pozn. red.). Tito muži si ale ke svým výplatám přičetli prémie: a to až ve výši 100 tisíc hřiven (asi 60 tisíc korun, pozn. red.), informuje podle portálu Ukrajinska pravda ukrajinská tajná služba SBU.
Peníze zdůvodnili tím, že jsou ohodnocením za „přímou účast v bojích proti ruským okupantům“. Má to ale háček: tito muži se žádných přímých bojů nikdy neúčastnili.
Jiný případ, ale podobný příběh. V Oděse vzali před měsícem do vyšetřovací vazby úředníka obviněného z korupce a zpronevěry, připomíná agentura Reuters. Pracoval jako šéf tamějšího vojenského náborového střediska a bez jakéhokoli vysvětlení získal během krátkého času na pět milionů dolarů (asi 110,6 milionu korun, pozn. red.) i majetek ve Španělsku.
Tyto dva případy jsou jen malou ukázkou toho, čeho v poslední době na Ukrajině výrazně přibývá. Čím dál víc armádních úředníků začíná zneužívat vojenský systém a na válce si přilepšovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj proto ve čtvrtek odsoudil veškeré ilegální praktiky a zavázal se, že systém znovu napraví: tím, že do čela postaví lidi, kteří chápou význam války.
„Vyšetřování odhaluje četná zneužívání,“ přiznal prezident s tím, že o situaci podrobně diskutoval s ministrem vnitra Ihorem Klymenkem a šéfem bezpečnostní služby SBU Vasylem Maliukem. Doplnil, že veškerá zjištění vyšetřování budou zveřejněna a budou předmětem trestního řízení.
„Válka se vrací do Ruska,“ vzkázal Zelenskyj
Kreml obvinil Kyjev z nedělních dronových útoků na ruskou metropoli. Ten se k odpovědnosti za čin nepřihlásil. Ukrajinský prezident však útoky na území nepřítele označil za „nevyhnutelnou“ a „spravedlivou“ součást války.
„Závěr je jasný: náborový systém potřebuje lidi, kteří chápou význam války,“ myslí si Zelenskyj. „V náborových střediscích musí být lidé, kteří válku viděli, zažili. Ti, kteří už možná – bohužel – přišli o ruce nebo nohy, ale ne o svou důstojnost a ne o svou víru v Ukrajinu. Dovolte mi, abych takovým poděkoval,“ dodal.
Vyšetřování náborových úřadů je přitom jen malou součástí dlouhodobého boje za vykořenění korupce, který východoevropská země v posledních letech svádí. Právě uplácení je totiž zásadním problémem v době, kdy Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie i Severoatlantické aliance.