Hlavní obsah

Jak získat přízeň šéfa Bílého domu. Zelenského učí i Trumpův zaříkávač

Foto: Bílý dům/Flickr

Donald Trump během projevu před Kongresem ocenil smířlivý dopis od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Pak přistoupil k dalšímu omezení pomoci Ukrajině.

Volodymyr Zelenskyj se snaží o usmíření s Donaldem Trumpem. Se strategií, jak si prezidenta USA po nedávném debaklu v Bílém domě naklonit, mu pomáhají francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer.

Článek

Hrát na jeho ješitnost, nabídnout výhodný obchod, pochlebovat mu. Na to všechno by měl slyšet americký prezident Donald Trump a takového člověka si oblíbit. Podobné rady teď dostává ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se snaží usmířit Trumpa po šokující schůzce v Oválné pracovně Bílého domu z minulého týdne.

Trump se tu společně s viceprezidentem J. D. Vancem do Zelenského ostře pustili a před televizními kamerami ho kritizovali za jeho údajnou nevděčnost, neúctu a tvrdošíjnost, s jakou dle dua Trump-Vance odmítá mírové urovnání války na Ukrajině.

Zelenskyj se nedal a s oběma muži se pustil do hádky, což dle některých expertů amerického prezidenta jen ještě více rozčílilo. Nechal Zelenského z Bílého domu „vyhodit“ a vzápětí pozastavil veškerou americkou vojenskou a finanční pomoc Ukrajině.

Dle francouzského prezidenta Macrona a britského premiéra Starmera tak bylo nutné změnit Zelenského přístup k Trumpovi. Začal pětidenní maraton pobízení a rad, jež Zelenskyj od obou státníků dostal, napsal list the New York Times (NYT) s odkazem na své zdroje z okolí Macrona a Starmera.

Trumpův zaříkávač

Sám francouzský prezident Emmanuel Macron se považuje za politika, který to s Trumpem „umí“. Časopis Time nedávno dokonce napsal, že se Macron považuje za „Trumpova zaříkávače“.

Za příklad časopis dává Macronovo jednání s Trumpem v Bílém domě jen pár dnů po roztržce se Zelenským. Macron své výroky na schůzce okořenil spoustou vděčných „děkuji“ a oslovováním „milý Donalde“.

Foto: Simon Dawson / No 10 Downing Street

Francouzský prezident Macron a britský premiér Starmer měli Zelenského povzbudit k novému přístupu k Trumpovi

Zdá se, že se Zelenskyj Macronovými radami řídí. Ukrajinský prezident totiž provedl „významnou korekci kurzu“, kterou mnozí světoví lídři ve snaze získat si Trumpa na svou stranu provádějí, píší NYT.

„Ukrajina je připravena pracovat pod silným vedením prezidenta Trumpa na dosažení trvalého míru,“ napsal Zelenskyj na X.

V jiném vláknu sdílel své politování nad rozepří v Bílém domě a nastínil konkrétní kroky, jež by mohly vést k míru na Ukrajině - zmínil například zastavení raketových úderů.

Američané jsou zatím ochotní s Ukrajinci alespoň mluvit. Ve čtvrtek večer oznámili, že diplomaté z obou zemí by se příští týden mohli sejít v Saúdské Arábii.

Změna Zelenského tónu nicméně mnohým neušla.

„Myslím, že si Zelenskyj uvědomil, že musí změnit svou taktiku vůči Trumpovi v souladu s jeho světonázorem,“ řekl NYT Oleksandr Merežko, předseda zahraničního výboru ukrajinského parlamentu.

„Machiavellisticky řečeno, pokud nejste v politice lvem, jako je Trump, musíte být liškou,“ dodal a předestřel svůj vlastní recept na to, jak si amerického prezidenta získat a udržet na své straně.

„Abyste získali Trumpovu podporu, musíte se chovat, jako byste byli pod jeho ochranou a on byl kmotrem, kterého obdivujete a ke kterému vzhlížíte,“ domnívá se Merežko s tím, že „Trump nesnáší ty, kteří se snaží chovat, jako by mu byli rovni“.

Zelenskyj a Trumpovi lidé

Volodymyra Zelenského v poslední době lidé kolem Donalda Trumpa verbálně napadají a netají se svým odporem k ukrajinskému prezidentovi. Syn amerického prezidenta Donald Trump Junior například nedávno na síti X poté, co Ukrajině byla v jednu chvíli odepřena americká finanční pomoc, napsal, že Zelenskyj „přišel o kapesné“.

Miliardář Elon Musk, který vede Trumpem vytvořené ministerstvo pro efektivitu (DOGE), Zelenského popsal jako „zlo“ s tím, že vůdce Ukrajiny chce vést „nekonečnou válku“. Už dříve Musk napsal, že „neuplyne snad ani pět minut, aby si (Zelenskyj) neřekl o miliardy dolarů“.

Musk se také často vyjadřuje k poválečnému uspořádání Ukrajiny, přičemž Rusku přisuzuje část ukrajinského území. Tento týden navrhl, aby Zelenskyj odstoupil a uchýlil se do nějaké neutrální země.

Někteří jiní experti se ale obávají, že ani lichocení či dokonce servilita s Trumpem nemusí pohnout.

„Zdá se, že tato americká administrativa je odhodlána usilovat o urychlené uzavření mírové dohody, která by nezohledňovala žádné zásadní aspekty, jako jsou bezpečnostní záruky, mechanismy prosazování a další. Přitom se jejich pozice stále více shoduje s pozicí Kremlu,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Volodymyr Dubovyk, profesor mezinárodních vztahů na Oděské univerzitě, který rovněž vyučuje na Harvardu.

Jeho specializací jsou americko-ukrajinské vztahy v oblasti bezpečnosti. Dle něj tak Zelenskyj bude čelit velkému tlaku z dvou stran - z Moskvy a Washingtonu.

„Pokud se bude (Zelenskyj) i nadále snažit hájit zájmy Ukrajiny, tak bude mít nevyhnutelně problémy s tímto současným Bílým domem,“ míní profesor Dubovyk.

Foto: archiv Volodymyra Dubovyka

Profesor Volodymyr Dubovyk je v souvislosti se zlepšením vztahů mezi USA a Ukrajinou skeptický.

Dodává nicméně, že je ukrajinský prezident připraven podepsat s USA dohodu o těžbě ukrajinských nerostných zdrojů v hodnotě bilionů dolarů. To je další ze strategií, jak si získat Trumpovu přízeň. Už dlouho se o něm mluví jako o „transakčním prezidentovi“, který na geopolitiku nahlíží skrze obchodní instinkty.

Ukrajinci tak doufají, že by Trump (tak, jak to občas činí) obrátil. Americká vojenská a finanční pomoc je totiž vitální. Už teď budou ukrajinské armádě citelně chybět zpravodajské informace, které jim Američané na bojišti poskytovali. I ty po rozepři se Zelenským zakázal Trump s Ukrajinci sdílet.

Role Evropy

„V posledních měsících bylo na Ukrajinu dodáno velké množství amerických zbraní, což dává ukrajinským ozbrojeným silám prostor k oddechu,“ popisuje situaci Volodymyr Dubovyk s tím, že tak Ukrajina může po určitou dobu pokračovat v boji bez dalších amerických zbraní a vojenské techniky.

Dle něj by měla USA zastoupit Evropa především v oblasti finanční pomoci a poskytnout napadené zemi ještě více peněz. „Zejména ve světle důkazů, že jde skutečně o bezpečnost celé Evropy, a nikoli pouze Ukrajiny samotné,“ podotýká profesor pro SZ.

Dodává, že jedním ze způsobů, jak finanční pomoc navýšit, je využití zmrazených ruských aktiv. S Trumpem to ale bude zřejmě těžké. „Existují mezi námi (USA a Ukrajinou) rozdíly, které se v budoucnu pravděpodobně nepodaří překlenout,“ uzavírá Dubovyk.

Doporučované