Článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil 19. listopadu v ukrajinském parlamentu a u příležitosti tisícího dne války představil „desetibodový plán vzdoru“. Cílem plánu je posílit zemi uprostřed probíhající ruské invaze. Úplná verze by měla podle médií být zveřejněna v prosinci.
„Plán vzdoru“ je domácím doplňkem ukrajinského Plánu vítězství, jak píší ukrajinská média. V říjnu tuto iniciativu oznámil Zelenskyj a označil ji za rámec pro řešení kritických vnitřních problémů napadené země.
Zelenského výročního projevu se účastnili vysocí představitelé včetně vojenských velitelů, ministrů a členů Rady národní bezpečnosti a obrany.
Jednota, fronta a zbraně
Plán uvádí strategická opatření, která mají posílit vnitřní stabilitu Ukrajiny a posílit její obranyschopnost.
Klíčové a první tři body Zelenského plánu jsou podle webu Novy Narnia „jednota, fronta a zbraně“. Zelenskyj zdůraznil význam národní soudržnosti a uvedl, že volby v době války jsou z ústavy nemožné. Prioritou je dosažení spravedlivého míru před obnovením volebních procesů.
Plán navrhuje reformy v oblasti řízení armády, včetně zřízení funkce vojenského ombudsmana a nového smluvního systému pro příslušníky armády.
Zelenskyj zdůraznil, že současný mobilizační věk zůstane nezměněn.
Prezident Ukrajiny také oznámil, že země hodlá rozšířit domácí výrobu zbraní a v roce 2024 chce vyrobit 30 tisíc bezpilotních letounů dlouhého doletu a 3000 řízených střel.
Finance, energetika a bezpečnost
Mezi další body „ukrajinského plánu odolnosti“ patří finance, energetika a bezpečnost. Ekonomická opatření zahrnují podporu místní výroby, zjednodušení předpisů a pojištění rizik spojených s vojenskou činností.
Plán podle Zelenského také zdůrazňuje regionální energetickou odolnost a upřednostňuje rozvoj jaderné energetiky s cílem zabezpečit kritickou infrastrukturu.
Navrhovaná opatření mimo to také zahrnují modernizaci protiatomových krytů, instalaci detektorů kovů ve školách a vládních budovách a posílení ochrany hranic.
1000 dnů války
Už tisíc dnů vede Kreml válku na Ukrajině. Ještě déle trvá projekt rusifikace zabraných území. Moskva si svou okupační příručku vyzkoušela už několikrát. Seznam Zprávy z ní vybraly sedm hlavních kroků. Naplnilo Rusko všechny?
Lidský kapitál a kulturní suverenita
Poslední čtyři body plánu jsou „komunity, lidský kapitál, kulturní suverenita a hrdinská politika“. Plánují se zvýšené daňové úlevy pro regiony v první linii, aby se podpořila obnova a odolnost na místní úrovni.
Iniciativy také zahrnují zavedení národního standardu přístupnosti, snížení vlivu moskevského patriarchátu, umožnění vícenásobného občanství a modernizaci ukrajinské diplomatické služby. Počítá se i s podporou ukrajinských studií v zahraničí.
Do konce roku 2025 pak má mít každá obec rehabilitační zařízení pro veterány. Mezi další snahy patří zřízení center pro veterány, zajištění bydlení a začlenění veteránů do veřejných služeb.