Hlavní obsah

Zelenskyj odmítl podepsat Trumpovu dohodu o cenných kovech

Foto: Úřad ukrajinského prezidenta/CC BY-NC-ND 4.0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj se bude snažit vyjednat s USA lepší dohodu. Za vzácné kovy chce podle informací listu Financial Times bezpečnostní garance a ne pouze vágní ujednání o americké přítomnosti na Ukrajině.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl nabídku Spojených států na převzetí přibližně 50 % práv na ukrajinské vzácné kovy výměnou za vojenskou pomoc, píše deník Financial Times (FT) s odkazem na své zdroje. Dohodu mu předložil americký ministr financí Scott Bessent během středeční návštěvy Kyjeva.

Ukrajina se teď snaží vyjednat si lepší podmínky. Podle tří osob obeznámených s americko-ukrajinskými jednáními, s nimiž mluvil britský list, chce Zelenskyj, aby byly na dohodu o nerostných zásobách přímo vázané americké a evropské bezpečnostní záruky. Ukrajina usiluje o garance, které zajistí, že po případném uzavření příměří na ni už Rusko nezaútočí.

Kyjev si podle listu také přeje, aby se na budoucí těžbě přírodních zdrojů podílely i další země kromě USA, včetně států EU. „Stále jednáme,“ řekl Zelenskyj v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově. „Vedl jsem různé dialogy.“

Proč Zelenskyj návrh nepodepsal?

Podle pěti osob obeznámených s touto záležitostí přivezl Bessent do Kyjeva dokument, který měl Zelenskyj dle představ amerického prezidenta Donalda Trumpa podepsat před Bessentovým návratem do Washingtonu. Šéf Bílého domu o výměně ukrajinských cenných kovů za americkou podporu veřejně promluvil minulý týden.

V rozhovoru s novináři před asi hodinovým soukromým jednáním se Zelenským Bessent dohodu popsal jako „ekonomickou “. Měla dle něj „dále propojit ekonomiky“ Kyjeva a Washingtonu. Trumpova administrativa by se „postavila na stranu Kyjeva a zvýšila ekonomický závazek“, který poskytne „dlouhodobý bezpečnostní štít pro všechny Ukrajince“, řekl Bessent.

Ukrajinské cenné kovy

Kyjev by mohl svými zdroji lithia pomoci Evropě s přechodem na zelenou energii a snížit její závislost na Číně. Ložiska na Ukrajině jsou ovšem pod neustálou hrozbou okupace. Jejich přínos navíc nelze přeceňovat, míní expert.

„Když jsme se podívali na detaily, nic takového (o budoucích bezpečnostních zárukách ze strany USA) tam nebylo,“ řekl FT jeden z ukrajinských představitelů.

Na otázku, zda je to pro Ukrajinu špatná dohoda, jiný ukrajinský představitel obeznámený s návrhem odpověděl, že je to „Trumpova dohoda“. „Je to trumpovské jednání o dohodě, je to náročné,“ řekl.

Podle všech tří osob, které návrh posoudily, Ukrajinu znepokojuje především nedostatečné propojení amerického podílu na cenných kovech s širšími bezpečnostními zárukami.

Ukrajinští představitelé se například ptali, jak dohoda přispěje k dlouhodobé bezpečnosti jejich země, ale bylo jim pouze řečeno, že zajistí americkou přítomnost na ukrajinském území - což bylo podle nich vágní a ponechalo to klíčové otázky bez odpovědi.

Bessent tvrdil, že pouhá přítomnost Američanů zajišťujících bezpečnost v místech nalezišť nerostných surovin by k odstrašení Moskvy stačila.

Foto: SZ

Mapa cenných surovin na Ukrajině.

Ukrajincům dle informací britského listu vadilo i to, že případné spory o právech na těžbu nerostných surovin by se řešily u newyorských soudů.

Zelenskyj po schůzce s Bessentem novinářům řekl, že návrh zváží, ale v tuto chvíli nic nepodepíše. „Tento dokument přezkoumáme a budeme pracovat na tom, aby naše týmy dosáhly dohody. USA jsou naším strategickým partnerem, jsme odhodlaní doladit detaily,“ uvedl ukrajinský prezident.

Bessent po schůzce prohlásil, že Trump si přeje uzavření dohody. „Domnívám se, že tento dokument je z pohledu prezidenta Trumpa důležitý pro co nejrychlejší vyřešení konfliktu (s Ruskem, pozn. red.),“ řekl. „Poskytneme záruku americké pomoci obyvatelům Ukrajiny. Věřím, že je to velmi silný signál Rusku o našich záměrech.“

Dohoda nevýhodná pro obě strany

Zelenskyj uvedl, že chce o perspektivě dohody o právech na těžbu nerostných surovin dále jednat na Mnichovské bezpečnostní konferenci, která se koná tento víkend. Na pátečním setkání s americkým viceprezidentem J. D. Vancem v Mnichově učinil protinabídku, o níž jednal také s americkými zákonodárci.

Podle jednoho z evropských představitelů informovaných o jednáních Zelenskyj dohodu nepodepsal, protože chce, aby se do těžby nerostných surovin zapojily i další země, včetně evropských. „Jsou v této záležitosti pod silným tlakem Američanů,“ uvedl úředník.

S výměnou cenných kovů za další pomoc počítal už „vítězný plán“, který Zelenskyj loni představil spojencům.

Mnichovskou bezpečnostní konferenci sledujeme v on-line reportáži:

Podle expertů je ale dohoda nevýhodná pro obě strany. „(Dohoda) podkopává suverenitu Ukrajiny a její dlouhodobé hospodářské oživení a zároveň krátkozrace omezuje podporu USA na transakční výměnu, nikoli na strategickou investici do demokracie a stability,“ vysvětlil v rozhovoru pro Seznam Zprávy Rod Schoonover, který působí na americké Georgetown University a je zakladatelem Ecological Futures Group.

Ukrajina disponuje vzácnými nerostnými surovinami, jejichž hodnota se odhaduje na několik bilionů dolarů, včetně lithia, titanu a grafitu, které jsou klíčové pro výrobu technologických produktů.

Mnohé z těchto zdrojů se však nacházejí v oblastech, které jsou buď pod ruskou okupací, nebo jim hrozí, že se jich zmocní postupující kremelské jednotky, neboť se nacházejí v blízkosti frontové linie na východě Ukrajiny.

Doporučované