Článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu přijel do Litvy na neohlášenou návštěvu svých „věrných pobaltských spojenců“. Cesta po třech bývalých sovětských republikách - které jsou nyní členy EU a NATO - je první letošní oficiální Zelenského cestou do zahraničí.
„Estonsko, Lotyšsko a Litva jsou našimi spolehlivými přáteli a zásadovými partnery. Dnes jsem přijel do Vilniusu a poté se vydám do Tallinnu a Rigy. Na pořadu dne je bezpečnost, integrace EU a NATO, spolupráce v oblasti elektronického boje a bezpilotních letounů a další koordinace evropské podpory,“ uvedl Zelenskyj na platformě X.
Litevský prezident Gitanas Nauseda Ukrajině přislíbil další pomoc, a to v hodnotě 200 milionů eur (4,9 miliardy Kč), která bude zahrnovat obrněné transportéry, munici, detonační systémy nebo generátory. Litva bude taktéž poskytovat výcvik ukrajinským vojákům.
Na tiskové konferenci Zelenskyj hovořil o potřebě získat západní systémy protivzdušné obrany. „Zoufale nám chybí. V posledních dnech Rusko zasáhlo Ukrajinu dohromady 500 raketami, z nichž se nám podařilo zničit 70 procent… Váhavost našich partnerů ohledně finanční a vojenské podpory Ukrajině někdy pouze nahrává opovážlivosti Ruska a dodává mu sílu,“ řekl Zelenskyj.
Zelenskyj v poslední době naléhavě vyzývá spojence, aby pokračovali ve vojenské podpoře Ukrajiny - v prosinci osobně jednal s představiteli Spojených států, Německa a Norska, píše agentura AFP. Balíček evropské pomoci v hodnotě 50 miliard eur (55 miliard dolarů) se však po vetu Maďarska zasekl. Stejně tak americký Kongres zůstává v otázce vyslání další pomoci Ukrajině rozdělen.
Po eskalaci leteckých útoků na Ukrajinu minulý týden vyzýval spojence i litevský prezident Gitanas Nauseda, aby Kyjevu Západ dodal další systémy protivzdušné obrany. „Ukrajinci dělají zázraky s protivzdušnou obranou, kterou jim Západ poskytl, ale potřebují více,“ napsal Nauseda na X.
Podle Kielského institutu pro světovou ekonomiku je Litva největším dárcem Ukrajiny z hlediska HDP. Pobaltský stát vyčlenil vládní podporu ve výši téměř 1,4 procenta svého HDP. Estonsko a Lotyšsko se umístily na druhém a pátém místě, Česká republika v žebříčku zaujímá místo deváté.