Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Obří majetky, kterými disponují britský král Karel a jeho syn princ William, byly po staletí tabu. O rozsáhlých nemovitostech, které prostřednictvím svých lén ovládají, se v posledních letech sice psalo, list The Sunday Times ale ve spolupráci s programem Dispatches na Channel 4 vůbec poprvé zdokumentoval majetek podrobně a poukázal na nezdaněné obchodní dohody, z nichž král a princ těží.
Oba muži totiž ovládají dvě královská vévodství - cornwallské a lancasterské. Zatímco král má vládu nad vévodstvím lancasterským, princ William nad vévodstvím cornwallským. Obě vévodství ovládají podle pět měsíců trvající investigace 5410 pozemků a nemovitostí, z nichž vydělávají miliony liber.
Osvobození od daní
Král i jeho syn tak vydělávají na komerčních nájemních smlouvách s ministerstvy a dalšími státními orgány, podniky, těžařskými společnostmi a širokou veřejností. Jinými slovy jde o feudální odvody z půdy, kterou z velké části zabrali středověcí panovníci.
Investigativci odhalili, že královská rodina si účtuje poplatky za právo překračovat řeky; vyložit náklad na břeh; vést kabely pod jejich plážemi; provozovat školy a charitativní organizace; a dokonce kopat hroby. Mají příjmy z mýtných mostů, trajektů, kanalizačních potrubí, kostelů, vesnických síní, hospod, lihovarů, plynovodů, kotvišť lodí, povrchových a podzemních dolů, parkovišť, nájemních domů a větrných turbín.
Členové královské rodiny
Hlavou rodiny je král Charles, po boku s manželkou královnou Camillou. Na postu následníka trůnu sedí princ William. Jeho manželkou je princezna Kate a jejich třemi dětmi jsou princové George a Louis s princeznou Charlotte – všichni disponují přídomkem z Walesu odkazujícím na otcův titul princ z Walesu.
Dalšími členy, kteří se královským povinnostem denně věnují, jsou sourozenci krále princezna Anne a princ Edward (vévoda z Edinburghu) a jeho manželka Sophie. Dále jsou to vévoda a vévodkyně z Gloucesteru, vévoda z Kentu a Alžbětina sestřenice princezna Alexandra.
Mladší bratr následníka princ Harry se spolu s Meghan zřekli královských povinností. Oficiálně to oznámili v lednu 2020, i nadále jim náleží titul vévoda/vévodkyně ze Sussexu. Manželé vychovávají dvě děti, Archieho a Lilibet. Rodina žije v Americe. Královské povinnosti neplní ani králův bratr princ Andrew, a to kvůli svým skandálům.
Z příjmů získaných komerčními nájemními smlouvami přitom královská rodina neplatí daně - od nich je osvobozuje smlouva uzavřená s ministerstvem financí. Nájmy jí platí mimo jiné armáda, státní zdravotnický systém, vězeňská služba či státní školy.
Formální náklady královského paláce a rodiny hradí každoročně suverénní grant, který je financován ze zisků ze správy půdy, jíž se panovník před 260 lety vzdal. Příští rok poskytne grant královské rodině 132 milionů liber. K tomu se pak přidávají královy a princovy příjmy z jejich vévodství.
Loni vévodství Lancaster získalo 27,4 milionu liber pro krále a vévodství Cornwall získalo 23,6 milionu liber pro prince Williama. Jde o zisky, které mohou použít, jak uznají za vhodné. Daň z kapitálových zisků ani daň z příjmu právnických osob král s princem platit nemusejí.
Daně platíme. Kolik, to neřekneme
Přesto daně z příjmů z vévodství platí, a to dobrovolně nejvyšší sazbou ve výši 45 procent. Má to ale háček - když Charles naposledy zveřejnil své daně v roce 2021, zaplatil státu 5,9 milionu liber. To je ale jen 25 procent ze zisku z vévodství, který činil přes 23 milionů liber. Zbytek si král naúčtoval jako výdaje související s jeho úředními povinnostmi. Princ William tvrdí, že zaujímá stejný postoj jako jeho otec. Kolik ale zaplatili na daních od roku 2022, sdělit oba odmítli.
Kdo všechno platí královské rodině
Národní zdravotní systém zaplatí královskému vévodství 11 milionů liber během 15 let za pronájem skladu pro sanitky.
Ministerstvo spravedlnosti platí Williamovu vévodství 1,5 milionu liber ročně za používání věznice Dartmoor.
Armáda platí za výcvik na Dartmooru, námořnictvo za kotvení a doplňování paliva do své flotily.
Poplatky se vybírají za kontejnerový přístav v Liverpoolu, trajekt Mersey – a kanalizační potrubí.
Charitativní organizace zaplatily miliony za pronájem kancelářského bloku ze 60. let v centru Londýna.
Zdroj: The Sunday Times
Finančními výnosy z obou vévodství se už v roce 2005 zabývala parlamentní komise, která došla k následujícímu závěru: „Současné uspořádání pochází ze 14. století a výsledný příjem je do té míry historickou náhodou. Po více než 600 letech by se zdálo rozumné, aby ministerstvo financí přezkoumalo, zda tato opatření zůstávají vhodná pro současné okolnosti.“
Obě vévodství při slyšeních argumentovala tím, že nejsou veřejnými orgány a nejsou financována veřejnými poplatníky. Král i princ mají nicméně uzavřené smlouvy se státními orgány, a daňoví poplatníci je tak do značné míry financují.
Příjmy krále a prince strmě rostou
The Sunday Times ve svém materiálu podrobně rozebírá i to, že král jako vrchní velitel armády účtuje 900 000 liber ročně armádě za právo kotvit v přístavu u námořní akademie, další peníze pak plynou z pronájmu vřesoviště v Dartmooru k výcviku vojáků a z pronájmu za přístup do skladu, kde se doplňuje palivo do válečných lodí, ale také jaderných ponorek.
Philip Sanders, konzervativní radní a správce národního parku Dartmoor, Sunday Times řekl: „Nevidím žádný důvod, proč by vévodství nemohlo souhlasit s tím, aby ministerstvo obrany bezplatně využívalo vřesoviště, protože jde o výcvik jednotek pro obranu naší země.“
Zarážející jsou i komerční nájmy, které vévodství donedávna platily charitativní organizace v jednom z jeho objektů. Některé z nich už proto budovu opustily s tím, že je pro ně příliš drahá. Obě vévodství nicméně trvají na tom, že jsou obchodními společnostmi s cílem vytvářet zisk a tlaku na větší transparentnost zdatně odolávají. Královy a princovy příjmy z vévodství přitom v posledních letech strmě rostou, jak dokládá graf v The Sunday Times.
Oprava: V původní verzi textu jsme prohodili ve druhém odstavci kontrolu nad vévodstvími. Správně je to tak, že král ovládá vévodství lancasterské a princ William cornwallské. Za chybu se omlouváme.