Článek
Rozhodnutí mezinárodní šachová federace (FIDE) je prozatím dočasné. Jednotlivé případy budou podle ní vyžadovat další analýzu a finální verdikt může trvat až dva roky, informovala BBC.
Oznámení vyvolalo kontroverzi mezi některými hráči i nadšenci. Podle nich šachy nezahrnují fyzickou aktivitu, kterou by bylo možné mezi ženami a muži srovnávat. FIDE ale vysvětlila, že nechce v daném případě nic uspěchat.
„Transgenderová legislativa se v mnoha zemích rychle vyvíjí a mnoho sportovních organizací přijímá vlastní politiku,“ uvedla. „Budeme tento vývoj sledovat a uvidíme, jak můžeme nové politiky aplikovat na svět šachu. Dva roky se nám zdají jako rozumný čas pro důkladnou analýzu takového vývoje,“ dodala.
Transgender hráčky mohou podle federace stále soupeřit v otevřené části jejích turnajů. Ve svém rozhodnutí FIDE také uvedla, že trans mužům, kteří před tranzicí vyhráli ženské tituly, budou tyto tituly zrušeny.
„Tato otřesná situace povede k depresím a pokusům o sebevraždu,“ kritizovala rozhodnutí FIDE šachová mistryně a trans profesionální šachová hráčka Yosha Iglesiasová.
Kdo jsou trans lidé
Transgender (zkráceně trans) osoba je taková osoba, jejíž skutečný gender se neztotožňuje s tím, který jí byl určen po narození. Patří sem trans ženy, tj. ženy, které byly po narození prohlášeny za muže, nicméně v průběhu života si uvědomily, že muži nejsou; a také trans muži, tj. muži, kteří byli po narození prohlášeni za ženy, ale s tímto přiděleným pohlavím se neztotožňují.
Můžeme se setkat i s termínem „transsexuál“, od kterého se ovšem upouští, jelikož odkazuje na změnu pohlaví (o kterou ne každá trans osoba stojí) nebo na sexuální orientaci, se kterou transgender identita nemá nic společného (trans lidé mohou mít jakoukoli sexuální orientaci). Posun směrem k terminologii užívající slovo gender ukazuje na sociální vnímání role „pohlaví“ či genderu, nikoli biologickou danost, kterou lze změnit čistě chirurgicky či hormonálně.
Zdroj: Transparent
Směšná a nebezpečná je tato politika i podle dvojnásobné americké šampionky Jennifer Shahadeové. „Je zřejmé, že se při jejím vytváření neradili s žádnými transgenderovými hráči…důrazně vyzývám FIDE, aby v tomto změnila kurz a začala od nuly s lepšími konzultanty,“ řekla.
„V šachu není žádná fyzická výhoda, pokud nevěříte, že muži jsou ze své podstaty schopnější šachy hrát. Svou šachovou kariéru jsem strávila posloucháním toho, že ženské mozky jsou menší než mužské a neměly bychom ani hrát,“ konstatuje poslankyně Spojeného království Angela Eagleová, která se v roce 1976 stala vítězkou šachového šampionátu britských dívek do 18 let. „Tento zákaz je pro ženy směšný a urážlivý,“ uzavřela.