Hlavní obsah

Nevěřili svým očím. Poradci prozradili, jak to bylo s Bidenovým chřadnutím

Foto: Shutterstock.com

Bývalý prezident Joe Biden při jednom z projevů, které přednesl jen pár dní po svém bezprecedentním odstoupení z boje o Bílý dům.

V USA vycházejí publikace, které popisují problémy Joea Bidena a snahy jeho nejbližších prezidentovu kondici zlehčovat či tajit. Někteří autoři se přitom ptají, zda šlo jen o zastírací manévr, nebo přímo spiknutí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bývalý šéf štábu prezidenta Baracka Obamy nemohl uvěřit svým očím a pocítil velké znepokojení. Bill Daley se loni v březnu zúčastnil v Bílém domě setkání amerického prezidenta Joea Bidena s americkými Iry během svátečního víkendu, kdy Amerika oslavuje svatého Patrika, patrona všech Irů.

Daleyho vyvedl z míry fakt, že Biden, který se pyšní irskými kořeny, zde ke svým „adoptivním krajanům“ hovořil za pomoci čtecího zařízení.

„Když prezident potřebuje předepsané poznámky pro malé setkání Irů, jak přežije náročnou kampaň? Jak to, že tohle (poradci) dopustí? To je šílené,“ pomyslel si tehdy Doley.

Tyto jeho obavy zaznamenává kniha Uncharted popisující upadající mentální schopnosti Joea Bidena ve volebním roce 2024, který vyvrcholil prezidentovým odstoupením z nominace. V červenci ho nahradila jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, jež následně v boji o Bílý dům přesvědčivě prohrála s Donaldem Trumpem. Na svou vlastní kampaň měla přitom jen 107 dnů.

To, co svět viděl na jediné debatě Joea Bidena, nebyla anomálie - nebylo to nachlazení, nebyl to někdo, kdo byl nedostatečně nebo příliš připraven, nebyl to někdo, kdo byl jen trochu unavený. Byl to přirozený důsledek stavu jedenaosmdesátiletého muže, jehož schopnosti se již léta snižovaly.
Úryvek z knihy Original Sin

Není to jediná kniha, která na téma Bidenovy „sešlosti“ a jednání jeho nejbližších vychází. Na trhu se objevily nebo teprve objeví další tři publikace na podobné téma. Podle listu The Guardian se někdejší spolupracovníci Bidena nejvíce obávají knihy Original Sin sepsané reportérem stanice CNN Jakem TapperemAlexem Thompsonem ze serveru Axios.

„Z toho, co se dozvíte, vyplývá, že rozhodnutí prezidenta Bidena ucházet se o znovuzvolení bylo šokujícím způsobem narcistické, sebeklamné a bezohledné - zoufalá sázka, která nevyšla - a součástí rozsáhlého podvodu na veřejnosti, kterých jsme v minulosti mnoho neviděli,“ uvedlo nakladatelství Penguin. Knihu uvede na trh 20. května.

Bidenova kritika Trumpa

Joe Biden ve středu prolomil své mlčení a poprvé od svého odchodu z Bílého domu přednesl veřejný projev. Donalda Trumpa při něm ostře kritizoval. Biden mimo jiné prohlásil, že jeho republikánský nástupce už napáchal tolik škod a zkázy, že je to vzhledem k rychlosti takového jednání podle Bidena až „dechberoucí“. Reakce Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat. Mluvčí Steven Cheung označil Bidena za „totálního hlupáka“ a prohlásil: „Nic se nezměnilo, protože křivák Joe Biden pokračuje ve svém šaškování a tímto nesouvislým projevem dokazuje světu, že jeho chabá mysl rychle klesá na nové dno.“

Je to ale zatím publikace Uncharted, jež vzbuzuje největší pozdvižení. Její autor Chris Whipple například vyzpovídal Bidenova personálního šéfa Rona Kleina, který vedl přípravnou prezidentskou debatu s Trumpovým figurantem v prostorách Camp Davidu, letním sídle amerických prezidentů.

Vyděšený pohled poradce

Ta skutečná o pár dní později skončila pro Bidena fiaskem a řada amerických médií včetně těch prezidentovi nakloněných jeho výkon označila za vůbec nejhorší v historii těchto debat. Neslavný primát podle mnohých do té doby držel republikán Richard Nixon, který se v roce 1960 v debatě střetl s Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Potící se Nixon (bez nalíčení) tehdy působil nejistě, rozechvěle a staře.

A přesně takový je o 64 let později Joe Biden. Klein nás tréninkovou debatou v červnu roku 2024 provází skrze svůj „vyděšený pohled“, píše ve své recenzi na knihu Uncharted v deníku The New York Times (NYT) Fintan O’Toole.

„Biden nechápal, co je jeho argumentem na téma inflace. (…) Ve skutečnosti nerozuměl tomu, jaké byly jeho návrhy. A k druhému funkčnímu období neměl co říct, kromě toho, že by měl dokončit práci,“ popisuje v knize Ron Klein Bidenův výkon nanečisto.

Prezident se během debaty, kdy už jen pár metrů od něj stál Donald Trump, nijak nezlepšil. Ztrácel se ve svých myšlenkách, utrpěl mentální „zamrznutí“, kdy se dobrých 14 sekund nedokázal rozmluvit a pronášel věty, které nedávaly smysl.

Na začátku debaty dostal například tehdy 81letý Biden otázku týkající se státního dluhu a svou rozvláčnou odpověď zakončil prohlášením: „Konečně jsme porazili Medicare.“

To ale nebylo to, co chtěl Biden říci o populárním programu poskytujícím zdravotní pojištění starším Američanům. Původně měl na mysli velké farmaceutické koncerny.

„Opravdu nevím, co řekl na konci té věty, a myslím, že ani on ne,“ řekl na to Trump, který celý večer i přes řadu lživých prohlášení a konspiračních teorií působil energicky a překvapivě disciplinovaně.

Foto: White House/Flickr

Bidena v Bílém domě nahradil Donald Trump, jehož demokratický prezident označil za „hrozbu americké demokracie“.

Recenzent O’Toole píše, že Uncharted je nejživější při rekonstrukci prezidentova „tvrdohlavého odmítání“ odstoupit z boje o Bílý dům. Zaměřuje se přitom i na jeho nejbližší spolupracovníky, jakým byl například výše uvedený Ron Klein. Tento poradce byl totiž i přes svou intimní zkušenost s Bidenovými mentálními indispozicemi jedním z těch, kteří po prezidentovi chtěli, aby svůj boj o Bílý dům nevzdával.

Když Biden 21. července skutečně z kandidatury odstoupí, je to pro Kleina „srdcervoucí“. Tato dvojakost poradce neušla pozornosti recenzenta NYT.

„(Autor knihy) Whipple nás nikdy neseznámí s člověkem, který vidí Bidena jako unaveného, zmateného a odtažitého, s dvojníkem, který Bidena neustále nabádá, aby vydržel,“ napsal Fintan O’Toole.

Časopis Forbes k tomu s ohledem na vydané knihy píše, že Bidenovo nejbližší okolí „blouznilo“ a skutečně věřilo, že Biden může volby vyhrát.

Biden přitom i několik dní po debatě nevypadal dobře, píší ve své vlastní knize Fight: Inside the Wildest Battle for the White House novinářka serveru The Hill Amie Parnesová a reportér stanice NBC Jonathan Allen.

Popisují scénu, kdy Bidenovy kroky na dárcovské akci musela vést fluorescenční páska na podlaze. Prezident tehdy opět použil čtecí zařízení pro poznámky, které měl přitom pronést spontánně.

Strach z Trumpa a osobní zájmy

Proč tedy jeho okolí včetně prezidentovy rodiny nezasáhlo? Proč po něm Bidenova žena Jill i jeho syn Hunter chtěli, aby neodstupoval?

Tapper a Thompson v Original Sin k tomu píší, že rodina a jeho tým nechaly svůj úsudek zastínit osobními zájmy a rovněž strachem z návratu Donalda Trumpa k moci. Raději proto chtěli mít v Bílém domě na další čtyři roky „zmateného starce“, míní novináři.

Duo Tapper a Thompson se nicméně ptá, za co tyto snahy označit. Šlo jen o zastírací manévr? Nebo přímo spiknutí?

Pokud se demokraté chystají kandidovat na základě myšlenky, že americká demokracie je za Trumpa v problémech, pak nemohou držet své přátele ve funkci tak dlouho, jak chtějí.
Novinářka Molly Jongová-Fastová

Vlivná politická komentátorka a autorka podcastu Fast Politics Molly Jongová-Fastová takové teorie odmítá, přesto Bidena a jeho okolí kritizuje za popírání reality.

„Žádný usvědčující důkaz o spiknutí neexistuje. Podle toho, co jsem četla ve všech těch knihách, Biden prostě jen stárnul a stárnul a lidé kolem to popírali, což poukazuje na problém gerontokracie v této zemi,“ řekla Jongová-Fastová listu the Guardian.

Vyzývá přitom demokraty, aby si tyto knihy přečetli a uvědomili si, že by lidé ve vysokých funkcích měli prostě a jednoduše odcházet včas do důchodu.

„V pětaosmdesáti už nejste pilotem letecké společnosti. Nemáme 87letého člověka, který by mi dělal operaci očí. To neznamená, že nejste hodní, úžasní a cenní. Znamená to jen, že byste pravděpodobně neměli sloužit veřejnosti,“ dodala novinářka.

Související témata:
Gerontokracie

Doporučované