Článek
EU chce připravit plán, jak lépe zabezpečit region západního Balkánu. Země by se měly těsněji ukotvit k evropské sedmadvacítce. Řekl to v pondělí při návštěvě Skopje Josep Borrell, šéf unijní diplomacie.
Podle Borrella by také měly co nejdříve začít oficiální jednání se Severní Makedonií a Albánií o vstupu do EU. Hlavní motivací, proč celý proces urychlit, je otázka bezpečnosti v souvislosti s válkou na Ukrajině. Právě rozšíření Evropské unie by podle Borrella mělo být jasnou odpovědí na ruskou agresi.
Pro balkánské země jsou několikadenní Borrellova cesta i jasné ujištění, že o ně EU stojí, důležitým signálem.
Na jejich členství se totiž ani dosavadní sedmadvacítka tak úplně neshodne. Hlavním odpůrcem je Bulharsko, které má se svým sousedem, Severní Makedonií, historické spory.
„Plně podporujeme demokracii, prosperitu a bezpečí v zemích západního Balkánu. Jsme sjednocení, vaše budoucnost je naše budoucnost,“ tweetoval Borrell v neděli ze Skopje. Řekl také, že bilaterální problémy mezi zeměmi nemohou ohrožovat celý přístupový proces.
North Macedonia firmly condemned Russian aggression of Ukraine, fully aligning to EU sanctions.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 14, 2022
I thanked President @SPendarovski for his personal engagement, including in countering disinformation.
We stand together and will strengthen our cooperation even further. pic.twitter.com/UfbCZouZYK
V dalším tweetu unijní diplomat zmínil, že například prezident Severní Makedonie Stevo Pendarovski plně stojí za EU a vyhlášením sankcí vůči Rusku.
Unie reagovala na ruskou invazi na Ukrajině balíčkem dosud nejtvrdších sankcí mířených na ruský i běloruský režim.
Již v den zahájení ruské invaze se Unie rozhodla posílit bezpečnost v regionu tím, že zdvojnásobila mírové síly v Bosně. Tamní separatistické tendence mají blízko k podpoře Vladimira Putina a EU se obává, že by se nestabilita nebo nejistota mohla projevit na celém západním Balkánu.
O členství v EU se ucházejí i Bosna a Hercegovina a Kosovo, k přístupovým jednání mají ale o mnoho delší cestu než právě tandem Albánie se Severní Makedonií.
V Unii chtějí být i Srbsko a Černá Hora, ti mají naopak nakročeno ze všech balkánských států nejlépe a hovoří se o tom, že by se staly členy během několika málo let.
Česká republika je zastáncem rozšiřování EU o země západního Balkánu. Dlouhodobě se hovoří i o tom, že jde o součást českých priorit na úrovni EU a hlavně v rámci českého předsednictví v Radě EU, které Češi přebírají od Francouzů už letos v červenci.
A ruská agrese by v tomto mohla zamíchat kartami. EU dříve čelila určité kritice, že pokud se v regionu západního Balkánu nezapojí aktivněji, její roli může převzít právě Rusko nebo Čína. Kvůli dění na Ukrajině by potenciální snahy českého předsednictví mohly mít větší podporu.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.