Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Evropská komise podle serveru Financial Times vybavuje některé zaměstnance cestující do USA jednorázovými telefony a notebooky, chce se tak vyhnout špionáži. Jedná se o opatření, které bylo dosud platné pro vycestování do Číny.
Komisaři a úředníci, kteří se příští týden chystají na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu, dostali nová bezpečnostní doporučení. Do USA směřuje příští týden i český eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela.
Podobná opatření se údajně praktikují při cestách na Ukrajinu nebo do Číny, kde běžné IT zařízení není povoleno kvůli obavám z ruského nebo čínského dohledu.
„Mají obavy, že by se Spojené státy mohly dostat do systému Komise,“ uvedl jeden z pověřených úředníků. To, že USA jsou považovány za potencionálního špiona, ukazuje, jak se zhoršily vztahy od návratu Donalda Trumpa do mandátu prezidenta. Trump obvinil Evropskou unii, že byla vytvořena, aby „ošidila USA,“ a oznámil takzvaná odvetná cla na vývoz z EU.
Trump se zároveň snaží navázat vztahy s Ruskem, vyvíjí nátlak na Ukrajinu, aby Spojeným státům přenechala kontrolu nad svým majetkem výměnou za vojenskou pomoc a hrozil zrušením bezpečnostních záruk pro Evropu. Bílý dům ani americká Národní bezpečností agentura se k tomu nevyjádřily.
Brusel a Washington vedou citlivá jednání v několika oblastech, kde by se oběma stranám mohlo hodit získat informace o té druhé.
Evropská komise potvrdila, že aktualizovala bezpečnostní opatření pro cesty do USA, ale dodala, že neexistuje žádný písemný rozkaz pro užití jednorázových telefonů. Doporučení pro návštěvu USA zahrnuje například vypnutí telefonů na hranicích a jejich uložení do speciálních pouzder, která je mají chránit před odposlechem.
Podle Luuka van Middelaara, ředitele bruselského institutu pro geopolitiku, nejsou tato opatření ničím překvapivá. „Washington není Peking ani Moskva, ale je to soupeř, který je náchylný k využívání nelegálních metod k prosazení svých zájmů a moci.“