Článek
Prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) ve čtvrtek uvedl, že podal žádost o vydání zatykače na vůdce radikálně islamistického hnutí Tálibán v Afghánistánu, a to včetně nejvyššího vůdce Haibatulláha Achundzady, informuje server stanice Deutsche Welle. Důvodem obvinění jsou zločiny proti lidskosti za diskriminaci žen a dívek.
Afghánské ženy a dívky, stejně jako komunita LGBTQ+, čelily podle žalobce Karima Khana bezprecedentnímu, bezohlednému a pokračujícímu pronásledování ze strany Tálibánu. „Naše kroky jsou signálem, že současný stav žen a dívek v Afghánistánu je nepřijatelný,“ dodal Khan.
Nejvyšší vůdce Achundzada zavedl nařízení podle vlastní interpretace islámského práva, která vylučují ženy z veřejného života. Organizace spojených národů označila tato omezení týkající se žen a dívek za „genderový apartheid“ neboli genderové odloučení.
Jedná se o první žádosti o vydání zatykače v souvislosti se situací v Afghánistánu a je pravděpodobné, že dojde k dalším. Khan varoval, že brzy požádá o vydání zatykače na další představitele Tálibánu, a upozornil také na další zločiny proti lidskosti a pronásledování.
„Domnělý odpor nebo opozice vůči Tálibánu byly a jsou brutálně potlačovány pácháním zločinů včetně vražd, věznění, mučení, znásilňování a dalších forem sexuálního násilí, vynuceného zmizení a dalších nelidských činů,“ prohlásil.
„Tyto žádosti o vydání zatykače jsou založeny na různých důkazech, včetně výpovědí znalců a svědků, úředních nařízení, forenzních zpráv, výpovědí samotných podezřelých a dalších představitelů Tálibánu a audiovizuálních materiálů,“ uvedl Khan v oficiálním prohlášení.
Khanovu žádost vyhodnotí soudci haagského soudu, což může trvat týdny nebo dokonce měsíce. Teprve poté může být vydaný zatykač.
Mezinárodní trestní soud (ICC)
- Sídlí v nizozemském Haagu. Je to nezávislá instituce, nejde o soud OSN.
- Za dvě desítky let své působnosti zahájil vyšetřování zločinů spáchaných ve Středoafrické republice, Konžské demokratické republice, Keni, Libyi, Pobřeží slonoviny, Ugandě, Venezuele, Gruzii, na Ukrajině a na palestinských územích.