Hlavní obsah

Zákaz TikToku by měla zvážit i Evropa, prohlásil šéf estonské diplomacie

Foto: Twitter @Margus Tsahkna

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.

Ministr zahraničí uvedl, že populární videoplatforma neposkytuje vyvážené informace. Kromě toho podle něj aplikace shromažďuje uživatelská data, která by mohla skončit v rukou čínských úřadů.

Článek

Podle estonského ministra zahraničí Marguse Tsahkna by měla Evropa po vzoru Spojených států zvážit zákaz čínské sociální sítě TikTok. Ministr to uvedl v neděli v příspěvku na síti X. Informoval o tom ukrajinský server RBC Ukraine.

„V posledních letech jsme byli svědky toho, že TikTok šířil dezinformace a byl platformou pro manipulaci s volbami. Kromě toho je známo, že jeho rozsáhlý sběr dat představuje vážné bezpečnostní riziko,“ poznamenal Tsahkna na síti X. „Zákaz TikToku je třeba zvážit i v Evropě,“ dodal.

Nejvýraznějším příkladem byla podle ministra situace v rámci prezidentských voleb v Rumunsku v prosinci minulého roku.

Tehdy rumunský ústavní soud zrušil první kolo prezidentských voleb, které vyhrál kandidát krajní pravice Călin Georgescu. A to pouhé dva dny před plánovaným druhým kolem, ve kterém se měl utkat se šéfkou středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elenou Lasconiovou.

Ukázalo se, že tehdy krajně pravicový politik vedl kampaň zejména na TikToku, kde se k jeho podpoře koordinovaně hlásili placení influenceři a sponzoři.

„Prostřednictvím rozsáhlé online kampaně vyšlo najevo vměšování Ruska do voleb,“ uvedl estonský ministr podle ukrajinského serveru RBC Ukraine. V Rumunsku proběhnou nové prezidentské volby v květnu.

TikTok je zbraň vlivu

Estonský ministr podle zpravodajského portálu ERR News zdůraznil, že platformy jako TikTok slouží jako účinný nástroj pro šíření neobjektivního obsahu. „TikTok není médium, je to zbraň vlivu,“ prohlásil.

Upozornil na to, že TikTok shromažďuje značné množství uživatelských dat. Připustil, že by se právě shromážděná data mohla dostat k čínským úřadům. „Vzhledem k tomu, že TikTok vlastní čínská společnost, existuje oprávněná obava, že by údaje mohly skončit v rukou čínských orgánů,“ prohlásil.

Kromě toho poznamenal, že výroční zpráva estonské zahraniční zpravodajské služby (EFIS) z minulého roku uvedla, že TikTok shromažďuje rozsáhlé informace, které by se mohly využít ke sběru zpravodajských informací, vydírání nebo dokonce kybernetickým útokům.

Tsahkna zároveň upozornil na nebezpečí robotů řízených umělou inteligencí. Podle něj je jejich cílem zasahovat do demokratických procesů, píše ERR News. Apeluje proto na demokratické státy, aby pokračovaly v diskusích o tom, jak lze účinně čelit jejich nárůstu.

Zákaz TikToku v USA

Populární videoplatforma TikTok přerušila ve Spojených státech v sobotu večer místního času svoji činnost. Její uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.

Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do neděle přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance nebo činnost v USA ukončit, uvedla ČTK. Odpojení od ByteDance požadoval Washington především kvůli obavám, že platforma představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump však v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku.

Doporučované