Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V části Demokratické republiky Kongo se šíří dosud neznámá choroba, které odborníci zatím říkají „nemoc X“. Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala, že na ni zatím zemřelo 31 lidí ze 406, u kterých byla nákaza zaznamenaná.
Seznam Zprávy připravily souhrn odpovědí na nejdůležitější otázky spojené s novou nemocí.
Kde se šíří?
Oblast šíření se zatím omezuje na odlehlou oblast Panzi v provincii Kwango na jihozápadě Demokratické republiky Kongo. Cesta z metropole země Kinshasy tam trvá zhruba 48 hodin, v současnosti je přístup ještě složitější kvůli období dešťů.
Situaci komplikují i podmínky v tomto regionu. V kraji není funkční laboratoř, chybí potraviny i léky, zdravotnická péče se tam neposkytuje zdarma. Je tam i špatné mobilní a internetové připojení, což může komplikovat práci mezinárodního týmu, který se tam vydal situaci vyšetřovat.
První případy nákazy v oblasti Panzi zaznamenali 24. října. Dá se očekávat, že nemoc propukla začátkem října. Čísla nakažených nejvíce narostla mezi 3. a 9. listopadem, ohnisko ale stále pokračuje.
Jak velké je riziko dalšího šíření?
Kvůli omezeným testovacím možnostem v regionu experti zatím neznají přesné příčiny vzniku ohniska nemoci. Nedostatek informací také stěžuje místním zdravotnickým orgánům posouzení míry rizika.
Přesto místní úřady zavádí opatření, která mají šíření zpomalit. Rémy Saki, zástupce guvernéra provincie Kwango, koncem minulého týdne německé stanici Deutsche Welle (DW) řekl, že v regionu je omezený pohyb osob, úřady evidují pohyb lidí z okolních obcí a nařídily nošení roušek.
WHO se obává možného přeshraničního šíření do Angoly. Naopak globální riziko je nízké, a to díky odlehlosti zóny Panzi.
Jaké jsou příznaky?
Podle lékařů se tato nemoc projevuje bolestmi hlavy a těla, horečkami, kašlem nebo rýmou. Má podobné příznaky jako infekce dýchacích cest.
Podle všeho se nákaza šíří vzduchem.
Smrtnost je asi 7,6 % (ze zatím nahlášených 406 případů zemřelo 31 lidí). Pro srovnání smrtnost během pandemie covidu-19 se odhaduje na jedno procento, zatímco sezónní chřipka má výrazně pod jedním procentem.
Jaká je nejpravděpodobnější příčina?
Zdravotníci se domnívají, že „nemoc X“ je s největší pravděpodobností již známá nemoc nebo jejich kombinace. Vzhledem k příznakům zmiňují akutní zápal plic, chřipku, covid-19, spalničky nebo třeba nemoci šířené komáry, jako je dengue.
Vůbec nejpravděpodobnější je, že jde o variantu malárie. „Deset z dvanácti (prvních) vzorků bylo pozitivních na malárii, ale je možné, že se jedná o více než jednu nemoc,“ uvedla tento týden WHO podle serveru Scientific American.
Šíření napomáhají faktory jako podvýživa, i proto na nemoc často trpí děti do pěti let.
Hlavním důvodem, proč nemoc zůstává záhadou, jsou tak podle DW omezené možnosti ji dostatečně prozkoumat.