Článek
„Případné zneužití policie by bylo nepřípustné, žádný policejní převrat se ale na Slovensku nekoná,“ sdělila novinářům podle serveru Aktuality.sk prezidentka Zuzana Čaputová poté, co v Bratislavě zasedala Bezpečnostní rada státu.
Orgán se v pátek sešel kvůli obviněním například ředitelů civilní tajné služby SIS – jde o bývalého i současného šéfa Vladimíra Pčolinského a Michala Aláče – a vedoucího Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Romana Konečného. O svolání rady požádala slovenského premiéra Ľudovíta Ódora sama Čaputová.
„Dotčené instituce teď vedou jejich náměstci,“ upřesnila s tím, že si je vědoma toho, že jakýkoli policejní zásah ve vedení bezpečnostních služeb je z hlediska fungování demokracie citlivý.
Razantně ale odmítla, že by zásah Národní kriminální agentury (NAKA) mohl být politickým převratem. Tak akci kriminalistů označil bývalý premiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie vévodí před zářijovými parlamentními volbami žebříčku preferencí, a který dlouhodobě zpochybňuje vyšetřování ve sledovaných kauzách.
„Pokud by soudy konstatovaly například nedůvodnost trestního stíhání, byl by prostor pro intervenci politické moci a vyvození odpovědnosti směrem k policii. Dnes ovšem v takovéto situaci nejsme,“ dodala prezidentka.
Více o tom, co se stalo na Slovensku
Slovenská policie obvinila pět lidí včetně šéfů tajné služby i bezpečnostního úřadu.
Jak připomněla ČTK, stíhání ve dvou kauzách vedení policie zdůvodnilo podezřením, že obvinění mařili vyšetřování korupčních a jiných trestných činů či konali proti nepohodlným příslušníkům NBÚ. Tento úřad kromě jiného dává lidem povolení k přístupu k utajovaným informacím.
Také premiér Ódor ubezpečil, že Slovensko zůstává i nadále právním státem. „Nikdo není nedotknutelný, pokud poruší zákon. Nezávislost policie, prokuratury a soudů nikam nezmizela,“ sdělil s tím, že v daném případě je nezbytné počkat na verdikt prokuratury a soudů, a teprve pak řešit případné personální změny ve vedení SIS. Návrh na odvolání ředitele tajné služby totiž schvaluje vláda.
Podobně jako Čaputová se Ódor taky vymezil proti Ficovi. „Pro mě jsou klíčové důkazy, nikoli pocity,“ konstatoval.