Článek
„Žádná amnestie! Žádná amnestie! Žádná amnestie!“ Hromadné skandování začalo v pondělí v přecpaném sále na právnické fakultě univerzity v brazilském Sao Paulu.
O několik hodin později se rozšířilo do ulic nejen Sao Paula, ale i Rio de Janeira. Tisíce lidí vyrazily právě s tímto heslem napsaným na plakátech a transparentech protestovat. Jednak proti příznivcům bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, kteří v neděli zaútočili na vládní budovy v metropoli Brasília, jednak proti těm, kteří takové řádění umožnili.
„Ti, kteří se útoku zúčastnili, musí být potrestáni. Ti, kteří to nařídili, musí být potrestáni, a ti, kteří na to poskytli peníze, musí být potrestáni,“ říká agentuře AP jednašedesátiletá demonstrantka Bety Amin. Na sobě má košili s nápisem „Demokracie“ na zádech. „Oni Brazílii nereprezentují, to my,“ dodává.
„Když výtržníkům v tuto chvíli nevyměříme trest, zabráníme napětí, ale podpoří to nestabilitu,“ napsal profesor politologie z brazilské univerzity Luis Felipe ve sloupku zveřejněném v pondělí večer a nazvaném – jak jinak – „Žádná amnestie“. „To je lekce, kterou jsme si měli vzít z konce vojenské diktatury, kdy se Brazílie rozhodla nepotrestat vrahy a mučitele tehdejšího režimu,“ doplnil v narážce na zákon o amnestii, který po desetiletí chránil vojenské příslušníky obviněné ze zneužívání a vražd během diktatury v zemi v letech 1964–1985.
Brazilská policie doposud zadržela zhruba 1500 výtržníků. Některé chytila přímo v neděli večer při ničení brazilského Kongresu, Nejvyššího soudu a prezidentského paláce, většinu ale až další den ráno v tábořišti v Brasílii. „Plánujeme obvinit nejméně tisíc lidí,“ sdělila tisková kancelář federální policie s tím, že byl zahájen převoz zadržených do nedaleké věznice Papuda.
Epizoda podcastu 5:59 o brazilských volbách
Vypjaté prezidentské volby doznívají v Brazílii i několik dní po vyhlášení vítěze. Proti porážce protestují na řadě míst příznivci dosavadní krajně pravicové hlavy státu Jaira Bolsonara. Ani on zatím prohru otevřeně neuznal. Kam napětí v Brazílii míří? A co po vládě kontroverzního lídra může přinést vítěz voleb, levicový Luiz Inácio Lula da Silva?
Ministr spravedlnosti Flávio Dino pak slíbil, že bude stíhat také ty, kteří stáli v zákulisí celé akce: na sociálních sítích svolávali příznivce bývalého prezidenta a financovali jejich dopravu. Hrozí jim obvinění z organizovaného zločinu, pokusu o převrat a závažného porušení demokratické vlády práva.
Než je policie rozehnala, trvalo to hodiny
Dino dále uvedl, že úřady se budou zabývat tím, jak je možné, že bezpečnostní složky dovolily, aby ničení pokračovalo tak dlouho a v nezmenšené míře. Žalobci v hlavním městě uvedli, že místní bezpečnostní složky byly přinejmenším nedbalé.
Soudce Nejvyššího soudu pak dočasně suspendoval regionálního guvernéra, který za tyto síly odpovídá, za „úmyslné opomenutí“. „Nemůžeme a nebudeme dělat kompromisy při plnění našich zákonných povinností,“ vysvětlil Dino s tím, že je nezbytné, aby se takové události neopakovaly.
Brazilský prezident Lula da Silva pak v neděli podepsal dekret, který federální vládě nařizuje převzít kontrolu nad bezpečností v hlavním městě. V pondělí večer jej schválila dolní komora Kongresu a teď postupuje do Senátu.
Nepokoje v Brasílii připomněly problém vyznavačů krajní pravice, kteří se odmítají smířit s volební porážkou bývalého prezidenta Jaira Bolsonara. Od 30. října tábořili před vojenskými kasárnami a prosili o intervenci, která by umožnila Bolsonarovi zůstat u moci a svrhnout Lulu. Když se žádný převrat neuskutečnil, sami povstali.
Zabaleni ve žlutozelené státní vlajce rozbíjeli okna, shazovali nábytek, počítače a tiskárny. Zničili několik uměleckých děl a převrátili stůl, u kterého se scházejí soudci Nejvyššího soudu. Než policie dav vyhnala, uplynuly hodiny.
Podívejte se, jak to v Brazílii vypadá
Do státních brazilských institucí vtrhli v neděli večer příznivci bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, kteří se nesmířili s jeho porážkou v prezidentských volbách, v nichž zvítězil Luiz Inácio Lula da Silva.
Podobnost s útokem na Kapitol?
Političtí analytici přitom opakovaně varovali, že Bolsonaro pokládá základy právě pro takovéto povstání. Ne nepodobné tomu, ke kterému došlo v lednu 2021 v americkém Kapitolu. Dlouhé měsíce šířil mezi svými příznivci přesvědčení, že národní elektronický volební systém je podvod: ačkoli nikdy nepředložil žádné důkazy a nezávislí odborníci s ním nesouhlasili.
Bezprostředně po nepokojích prezident Lula oznámil, že „fašističtí fanatici“ a jejich finanční podporovatelé musí nést odpovědnost. Obvinil také Bolsonara z povzbuzování povstání, ten ale v neděli nařčení odmítnul. Na twitteru uvedl, že pokojný protest je součástí demokracie, ale vandalismus i napadení veřejných budov už jsou přes čáru.
Prodemokratičtí demonstranti v celé zemi se teď snaží, aby jejich poselství – „Žádná amnestie!“ – vyslyšely jak odpovědné úřady, tak i zástupci krajní pravice.
„Po tom, co se v neděli stalo, musíme jít na ulici,“ tvrdí jeden z protestujících, Marcos Gama. „Jednoduše musíme reagovat.“