Článek
Kneset v pondělí odhlasoval zákon, který má zakázat působení Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na izraelském území. Parlament také výrazně omezil možnosti úřadu působit na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.
Izraelští zákonodárci rovněž schválili prohlášení UNRWA za teroristickou skupinu, čímž fakticky zakázali jakoukoli přímou interakci mezi agenturou OSN a izraelským státem, upozornil deník The Guardian.
UNRWA označila rozhodnutí izraelských poslanců za „pobuřující“ a „nebezpečné“. Podle jejího šéfa to pouze prohloubí utrpení Palestinců v Pásmu Gaza, kteří „prožívají už více než rok naprosté peklo“.
„Řekli, že zastaví UNRWA. Zastaví agenturu, která dováží mouku, olej, cukr a základní potraviny,“ řekl stanici BBC Arabic Mohamad a stejně jako mnozí další obyvatelé Pásma Gazy si postěžoval, že bez pomoci UNRWA se neobejde. „Pokud ji zastaví, neseženeme mouku a také přestanou vzdělávat děti,“ dodal.
Znepokojení nad zákonem o zákazu UNRWA, který má vejít v platnost do tří měsíců, vyjádřila i řada zemí včetně Spojených států.
Proč Izrael usiluje o zákaz UNRWA? Jaké reakce tento krok vyvolal ve světě a co by znamenal v praxi? Seznam Zprávy přinášejí odpovědi na otázky týkající se zákazu a působení Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky.
Írán zvažuje, jak reagovat na izraelský úder
Izraelské odvetné údery na íránské cíle za sebou nezanechaly větší škody. Západní lídři volají po klidu zbraní, ze států v regionu zní kritika vůči Tel Avivu. Otazníky se tak nyní vznáší nad dalším možným útokem Teheránu.
Co je UNRWA?
Agentura OSN založená v roce 1949 v důsledku první arabsko-izraelské války, jež vypukla krátce po vzniku Izraele v květnu 1948.
Původním posláním bylo pomáhat zhruba 750 tisícům vysídlených palestinských uprchlíků. Jelikož ovšem nedošlo k vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu, působí v oblasti i nadále. Naposledy Valné shromáždění OSN prodloužilo mandát úřadu do 30. června 2026.
V současné době UNRWA pomáhá okolo 5,9 milionu uprchlíků po celém Blízkém východě. Zhruba 1,7 milionu se nachází na území Pásma Gazy. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě pomáhá úřad přibližně 871 tisícům uprchlíků.
UNRWA je jedinou agenturou OSN, jejíž činnost je omezená na specifickou skupinu lidí na vymezeném území. Jejím úkolem je poskytovat palestinským uprchlíkům širokou škálu pomoci - od přístřeší, zdravotní péče, jídla až po vzdělávání. Pro místní uprchlíky je také jedním z hlavních zdrojů zaměstnání.
Proč chce Izrael UNRWA zakázat?
„UNRWA… jim (Palestincům) prodává příběhy o tom, že se budou moci vrátit do Izraele. To se nestane,“ řekla americké CNN izraelská poslankyně Julia Malinovsky ze strany Izrael, náš domov (Jisra'el bejtenu), která za zmiňovanými návrhy zákona stojí. Úřad navrch obvinila z toho, že „učí děti nenávidět Izrael a šíří antisemitismus“.
„Stát Izrael má právo a povinnost bojovat proti všem možným hrozbám,“ citovala ČTK poslance Juliho Edelsteina, předsedu výboru pro zahraniční věci a obranu, který označil zákony za „historické“ a za „odstranění jedné z odnoží teroru, která působila pod záštitou OSN“.
Izrael se proti UNRWA vymezoval ještě před tím, než loni 7. října zaútočili teroristé z Hamásu na jih židovského státu, zavraždili na 1200 lidí a dalších 250 odvlekli do zajetí.
Za problematickou měl definici UNRWA, která určuje, kdo má nárok na status uprchlíka. Představitelé Izraele tvrdí, že tam nemají patřit potomci palestinských uprchlíků z roku 1948, a tudíž jsou bez práva vrátit se do domovů svých předků, které leží na území dnešního Izraele.
Po událostech z loňského 7. října nevraživost Izraele vůči UNRWA zesílila - tvrdí, že někteří představitelé organizace byli do krvavého útoku zapleteni. Obvinění vůči 12 zaměstnancům UNRWA Izrael podrobně popsal v dokumentu poskytnutém vládě Spojených států, ke kterému se dostal americký list The New York Times.
OSN v návaznosti na to oznámila, že poté, co se UNRWA seznámila s obsahem obvinění, několik svých pracovníků propustila.
Více než desítka států nicméně poté, co izraelská vláda zveřejnila důkazy o zločinech, jichž se měli zaměstnanci UNRWA dopustit, zastavila financování úřadu. Většina z nich, s výjimkou Spojených států, jej ovšem od té doby obnovila.
Odepření peněz pro agenturu OSN
Izraelská vláda zveřejnila důkazy o zločinech, kterých se při útoku ze 7. října měli dopustit zaměstnanci agentury OSN pro palestinské uprchlíky. Více než desítka států vzápětí zastavila její financování.
Jaké může mít zákaz dopady?
„Byla by to katastrofa, v situaci, která je už tak naprostou katastrofou,“ řekl k plánům izraelských zákonodárců už zkraje měsíce generální tajemník OSN António Guterres.
Varoval, že zákon „zadusí úsilí o zmírnění lidského utrpení a napětí v Gaze a vlastně na celém okupovaném palestinském území“. Zdůraznil, že UNRWA je uprostřed všech otřesů „nepostradatelná“ a „nenahraditelná“.
Podobně se vyjádřila i Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „UNRWA je pro lidi v Gaze naprosto zásadní a nechci, aby měl někdo mylný dojem, že IOM může tuto roli zastat, protože my ji hrát nemůžeme,“ prohlásila v úterý šéfka organizace Amy Popeová.
Zahraniční média odhadují, že zákaz UNRWA by měl zničující důsledky pro miliony Palestinců. Legislativa by podle nich vedla k uzavření sídla UNRWA ve východním Jeruzalémě a fakticky k zablokování dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy přes Rafáh.
UNRWA je hlavní organizací, která poskytuje ve válkou sužovaném Pásmu Gazy humanitární pomoc. Společně s palestinským Červeným křížem má UNRWA pod kontrolou veškerou pomoc, která na území proudí z OSN. Na její pomoci závisí zhruba dva miliony tamních obyvatel, zhruba polovina využívá jimi provozovaná centra, která distribuují jídlo a poskytují zdravotní péči.
Rozhovor
„Izrael se snaží dehumanizovat všechny Palestince, aby ospravedlnil jejich zabíjení,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Mustafa Barghútí, bývalý kandidát v palestinských prezidentských volbách.
Na Západním břehu se UNRWA podílí na provozu 19 uprchlických táborů, více než 90 škol a několika zdravotnických zařízení. Distribuuje tam potraviny i peněžní granty.
Kdo by UNRWA v pomoci milionům palestinských uprchlíků zastoupil, pokud by vstoupil zákaz v platnost, zůstává v tuto chvíli nejasné.
Jak reaguje UNRWA?
„Je pobuřující, že členský stát OSN usiluje o likvidaci agentury OSN, která je zároveň největším pomocníkem při humanitární operaci v Gaze,“ uvedla v prohlášení mluvčí úřadu Juliette Toumaová.
Generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini označil hlasování v izraelském parlamentu za „bezprecedentní“ a uvedl, že „vytváří nebezpečný precedens“. „Tyto návrhy zákonů jen prohloubí utrpení Palestinců, zejména v Gaze, kde lidé prožívají už více než rok naprosté peklo,“ vzkázal v prohlášení.
Libanonští křesťané
Libanonští křesťané jsou ve vztahu k Hizballáhu rozdělení, mnozí ho viní ze zatahování země do války. Vzhledem k minulým invazím jsou obyvatelé přímořského státu velmi kritičtí i k Izraeli.
Jaké reakce přicházejí ze světa?
Ještě předtím, než legislativa prošla izraelským parlamentem, vydali ministři zahraničí několika zemí - jmenovitě Austrálie, Kanady, Francie, Německa, Japonska, Jižní Korey a Spojeného království - společné prohlášení, ve kterém vyjádřili „znepokojení“ nad zákazem UNRWA.
„Je nezbytné, aby UNRWA a další organizace a agentury OSN byly plně schopny poskytovat humanitární pomoc a svou pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují, a účinně plnit své mandáty,“ tvrdí.
Podle britského premiéra Keira Starmerma „hrozí, že tato legislativa znemožní základní práci UNRWA pro Palestince, ohrozí celou mezinárodní humanitární pomoc v Gaze a poskytování základních zdravotnických a vzdělávacích služeb na Západním břehu Jordánu“.
Znepokojení nad zákonem, navzdory pozastavenému financování, vyjádřily i Spojené státy. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí Matthew Miller Izrael vyzval k zastavení jeho implementace a upozornil na možné důsledky ve vztahu k americkému právu, připomněl deník The Guardian.
OPRAVA: V původní verzi textu z 29. října jsme mylně uvedli, že UNRWA nařčení ze zapojení některých svých zaměstnanců do útoku ze 7. října odmítá. Ve skutečnosti v reakci na důkazy některé z nich propustila. Za chybu se omlouváme.