Článek
Nejvyšší soud amerického státu Colorado rozhodl, že favorit republikánských primárek Donald Trump není způsobilý k tomu, znovu kandidovat na prezidenta Spojených států.
Americká média píšou o historickém nebo přelomovém rozhodnutí, které uznává Trumpovu zodpovědnost za útok na Kapitol z 6. ledna 2021. Jaké bude mít verdikt dopady? A co proti němu udělá Trumpův štáb?
Seznam Zprávy připravily souhrn nejdůležitějších otázek a odpovědí.
Proč soud rozhodl proti Trumpovi?
Verdikt se odvolává na část 14. dodatku americké ústavy. Podle ní, zjednodušeně řečeno, nemůže jakoukoli občanskou funkci v USA zastávat člověk, který v minulosti přísahal na americkou ústavu a poté se zúčastnil vzpoury proti ústavě nebo ji podporoval.
A Donald Trump se podle verdiktu podílel na útoku na Kapitol a snažil se tak zvrátit nástup legitimně zvoleného prezidenta Joea Bidena do Bílého domu. „Nedošli jsme k těmto závěrům lehkovážně,“ napsali soudci ve verdiktu, ale zdůraznili, že se nesmí nechat ovlivňovat veřejným míněním.
Plénum soudu, jehož všechny členy jmenovali demokratičtí guvernéři, rozhodlo v poměru 4:3. Posuzovalo žalobu podanou šesti voliči. Podobné žaloby už předtím zamítly soudy ve třech dalších amerických státech.
Potíže má i Joe Biden
Sněmovna reprezentantů minulý týden udělila formální souhlas se zahájením vyšetřování s cílem podat ústavní žalobu na prezidenta Joea Bidena. Republikáni o jeho impeachment usilují od doby, co loni ovládli dolní komoru Kongresu.
Jak to ovlivňuje Trumpovu kandidaturu?
Přímý dopad verdiktu z Colorada je malý. Rozhodnutí nabyde účinnosti až po Novém roce, nebo až o něm rozhodne federální Nejvyšší soud. Navíc se vztahuje pouze na republikánské primárky v Coloradu plánované na 5. března. Trump se podle verdiktu nesmí objevit na tamních volebních lístcích.
Bývalý prezident si ale v průzkumech udržuje mezi republikánskými uchazeči o Bílý dům značný náskok. Pokud se nezmění něco dalšího, tak hlasy delegátů z Colorada pravděpodobně stejně nebude potřebovat k tomu, aby všechny konkurenty na stranickém sjezdu v příštím roce převálcoval.
Verdikt ale může mít dopady i na samotné listopadové prezidentské volby, ale opět - zatím - pouze v Coloradu.
Tento horský stát na americkém Západě byl sice dlouho jedním z těch, o které demokraté a republikáni tvrdě soupeřili, ale v posledních letech stabilně volí proti Trumpově straně. V prezidentských volbách podpořil republikány naposled v roce 2004, posledního guvernéra z této strany zvolil v roce 2002. Trump tak či onak nemůže na hlasy volitelů z Colorada příliš spoléhat.
Může verdikt předznamenávat potíže v dalších státech?
Teoreticky ano. Jak podotýká britský deník The Guardian, různé skupiny podaly podobné žaloby napříč Spojenými státy a jejich autoři spoléhají, že rozhodnutí z Colorada přiměje další soudce k podobným rozhodnutím.
Do sporu se ale můžou vložit i federální soudy. Ostatně Trumpův tým už dal najevo, že případ hodlá hnát na nejvyšší úroveň.
„Máme plnou důvěru v to, že Nejvyšší soud Spojených států rychle rozhodne v náš prospěch a konečně ukončí tyto ne-americké žaloby,“ citovala z prohlášení mluvčího Trumpova štábu Stevena Cheunga televize NBC.
Trumpovi příznivci poukazují na to, že klíčová část americké ústavy o vzpouře výslovně nezmiňuje prezidenta. Hlavu státu podle nich zároveň nelze označit za „funkcionáře Spojených států“, o němž se tam píše.
3. sekce 14. dodatku Ústavy Spojených států amerických
„Nikdo se nemůže stát senátorem nebo zástupcem v Kongresu, volitelem prezidenta a viceprezidenta, zastávat jakoukoli občanskou nebo vojenskou funkci ve službě Spojených států nebo kteréhokoli státu, jestliže jako člen Kongresu nebo funkcionář Spojených států, jako člen zákonodárného sboru kteréhokoli státu nebo jako výkonný nebo soudní funkcionář kteréhokoli státu složil přísahu, že bude dodržovat Ústavu Spojených států, a potom se zúčastnil povstání nebo vzpoury proti této ústavě a pomáhal nebo poskytoval podporu jejím nepřátelům. Kongres však může dvěma třetinami hlasů v každé komoře zrušit takové omezení práv.“
Zdroj: Digitální repozitář Univerzity Karlovy
V podobném duchu ostatně dřív rozhodl coloradský soud nižší instance. Předseda coloradského nejvyšší soudu Brian Boatright, který hlasoval proti verdiktu, navíc ve svém stanovisku poukazuje na to, že proti Trumpovi nebylo zahájeno žádné trestní stíhání kvůli vzpouře. Aplikaci příslušné klauzule proto považuje za neadekvátní.
Taková argumentace by mohla uspět u Nejvyššího soudu USA, kde převažují konzervativní členové. Tři z nich navíc jmenoval přímo Donald Trump. Rozhodnutí samozřejmě nelze předjímat, protože soudci by měli rozhodovat nezávisle. Obě strany, pokud k tomu dostanou příležitost, navíc před soudem svedou velkou právní bitvu.
Jaké jsou reakce na verdikt?
Přímo Donald Trump na rozhodnutí coloradského soudu nereagoval, ačkoli po jeho vynesení vystoupil na volebním mítinku v Iowě, všímá si BBC. V minulosti ale podobné snahy označoval za nesmysl a pokus ovlivnit volby.
V čerstvém e-mailu žádajícím o příspěvky na kampaň, který rozeslal příznivcům jeho štáb, se pak píše, že „takhle se rodí diktatury“. Jeho osobní právnička Alina Habbaová verdikt označila za „útok na samotné srdce demokracie tohoto národa“.
Za Trumpa se jednotně postavili i jeho konkurenti z republikánských primárek. „Levice se odvolává na ‚demokracii‘, aby obhájila to, jak využívá moc, i když to znamená zneužití soudní moci k odstranění kandidáta z voleb na základě falešných právních argumentů,“ prohlásil podle stanice Fox News guvernér Floridy Ron DeSantis.
Bývalá velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová, která v poslední době ohrožuje DeSantise na pozici nejvážnějšího Trumpova konkurenta, zdůraznila, že o podobných věcech mají rozhodovat voliči, nikoli soudy.
Podnikatel Vivek Ramaswamy dokonce řekl, že odstoupí z coloradských primárek, a vyzval další kandidáty, aby udělali to samé.
Vysoce postavený demokrat blízký volebnímu štábu Joea Bidena ale televizi CBS řekl, že rozhodnutí straně pomůže prezentovat útok na Kapitol jako protivládní vzpouru a zdůraznit „hluboké rozdíly“ mezi Bidenem a Trumpem.
Později se vyjádřil i přímo prezident. „Až už se na něj 14. dodatek vztahuje nebo ne, necháme o tom rozhodnout soud,“ prohlásil Biden. Na přímý dotaz, zda je Trump povstalec, odpověděl přímočařeji: „Myslím, že je to zřejmé… Určitě podporoval vzpouru, o tom není pochyb. Ani trošku. Nula.“
Co to udělá s Trumpovou podporou u voličů?
Trumpovu kandidaturu obklopuje už řada skandálů, včetně soudních procesů, a žádný z nich zatím neotřásl jeho pozicí mezi voliči. Celostátně ho v průzkumech podporuje stabilně víc než polovina republikánských voličů, někdy dokonce až dvě třetiny. V posledních týdnech se z něj navíc stává i mírný favorit klání s Joem Bidenem.
Verdikt by mu dokonce mohl pomoct, domnívá se autor průzkumů zadávaných Trumpovým štábem Jim McLaughlin. „Fakt, že to byla banda nevolených levicových soudců a že žalobu podala organizace placená (filantropem Georgem) Sorosem, je šílený,“ řekl serveru Politico.
Američané podle něj mají smysl pro spravedlnost a nebude se jim líbit, že lidé nedostali možnost rozhodnout. „Myslím, že tohle se (demokratům) vymstí,“ dodal. Na Trumpovu schopnost proměnit soudní prohry ve volební výhody poukazuje i vůči republikánovi často kritická stanice CNN.
Aktualizace 21. prosince: Doplnili jsme vyjádření Joea Bidena.