Článek
Podle informací zahraničních médií ve středu po ponorce pátralo pět plavidel. Během čtvrtka se měl rozsah operace zdvojnásobit a k původním pěti plavidlům se měla přidat další (více zde). Ve stejný den ale přišla zpráva o nálezu trosek Titanu a pětice lidí na palubě byla prohlášena za mrtvé (více zde).
Server Insider uvedl, že Spojené státy a Kanada už předtím na záchranu ztraceného plavidla vyslaly nejméně jednu ponorku, několik letadel a sonarových bójí.
Na pátraní se mělo podílet i francouzské průzkumné zařízení Victor 6000. To dokáže klesnout do hloubky až 6000 metrů, tedy podstatně hlouběji než na úroveň, kde leží vrak Titaniku. Ten je zhruba v hloubce 3800 metrů.
Na místo byl dopraven i hlubokomořský záchranný systém FADOSS (Flyaway Deep Ocean Salvage System), což je zdvihací zařízení navržené právě pro operace v oceánských hlubinách. Patří americkému námořnictvu.
Část z nasazeného zařízení v oblasti vraku Titaniku zůstává a bude se podílet na pátrání po dalších troskách. Experti se s jejich pomocí pokusí určit, co přesně se v hlubinách Atlantského oceánu stalo.
Podívejte se na galerii vybraných plavidel a zařízení, která se podílela nebo měla podílet na záchranné operaci:
Ponorka Titan na Seznam Zprávách
- CO SE STALO: Po čtyřdenní pátrací akci našli záchranáři trosky, posádka je mrtvá
- OBĚTI: Stockton Rush - Paul Henry Nargeolet - Šahzada a Suleman Dawoodovi - Hamish Harding
- LETITÉ POTÍŽE: Firmu OceanGate na problémy upozorňovali zaměstnanci i experti
- ROZHOVOR: Fyzik vysvětluje komplikace spojené s prostředím v hlubinách oceánu
- FOTKY: Jak vypadá cesta ponorkou k vraku Titaniku
- HISTORIE: Dvojici Britů před lety zachránili z hlubin těsně před tím, než jim došel kyslík