Hlavní obsah

Satelitní snímky: Jak probíhalo pátrání po ztracené ponorce

Bez komentáře: Satelitní snímky společnosti Maxar Technologies, která zachytila záchrannou operaci spuštěnou kvůli ponorce Titan.Video: AP

Do pátrání po ztracené ponorce Titan se postupně zapojilo deset plavidel. Americká společnost Maxar Technologies zachytila záchrannou operaci pomocí satelitů.

Článek

Podle informací zahraničních médií ve středu po ponorce pátralo pět plavidel. Během čtvrtka se měl rozsah operace zdvojnásobit a k původním pěti plavidlům se měla přidat další (více zde). Ve stejný den ale přišla zpráva o nálezu trosek Titanu a pětice lidí na palubě byla prohlášena za mrtvé (více zde).

Server Insider uvedl, že Spojené státy a Kanada už předtím na záchranu ztraceného plavidla vyslaly nejméně jednu ponorku, několik letadel a sonarových bójí.

Záběry ze záchranné akce zveřejněné kanadským letectvem.Video: AP

Na pátraní se mělo podílet i francouzské průzkumné zařízení Victor 6000. To dokáže klesnout do hloubky až 6000 metrů, tedy podstatně hlouběji než na úroveň, kde leží vrak Titaniku. Ten je zhruba v hloubce 3800 metrů.

Na místo byl dopraven i hlubokomořský záchranný systém FADOSS (Flyaway Deep Ocean Salvage System), což je zdvihací zařízení navržené právě pro operace v oceánských hlubinách. Patří americkému námořnictvu.

Část z nasazeného zařízení v oblasti vraku Titaniku zůstává a bude se podílet na pátrání po dalších troskách. Experti se s jejich pomocí pokusí určit, co přesně se v hlubinách Atlantského oceánu stalo.

Podívejte se na galerii vybraných plavidel a zařízení, která se podílela nebo měla podílet na záchranné operaci:

Doporučované