Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nizozemští voliči ve čtvrtek odstartovali čtyřdenní cyklus voleb do Evropského parlamentu. Hlasování v Nizozemsku – kde v celostátních volbách v roce 2023 zvítězila nacionalistická strana – podle Reuters vystihuje hlavní vnitropolitickou výzvu, které čelí 27členná EU a to rostoucí popularitu nacionalistických a populistických stran, které chtějí rozložit EU zevnitř.
Volby ovlivní způsob, jakým bude Evropská unie, blok se 450 miliony občanů, čelit vnějším výzvám, včetně agresivnějšího Ruska, zvýšené průmyslové konkurence ze strany Číny a Spojených států, změny klimatu a přistěhovalectví, píše agentura Reuters. Po čtvrtečním nizozemském hlasování se v pátek bude hlasovat v Irsku a České republice, v sobotu na Maltě, Slovensku a Lotyšsku a v neděli pak ve zbytku EU.
Průzkumy veřejného mínění zveřejněné nizozemskou veřejnoprávní televizní stanicí NOS naznačují, že ve volbách získala osm mandátů koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL). Podle odhadů se umístí také nizozemská protiimigrační Strana svobody (PVV) Geerta Wilderse, která zvítězila i v loňských národních volbách. PVV by měla získat v Evropském parlamentu až sedm křesel, což by pro stranu byl úspěch.
V předchozích evropských volbách v roce 2019 se PVV totiž nepodařilo získat ani jedno křeslo. Čtyři mandáty podle odhadů získala současná vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, informoval web De Telegraaf.
Wilders, známý svými vyhraněnými názory na přistěhovalectví a islám, ve čtvrtek uvedl, že dobrý výsledek nacionalistických stran by je měl povzbudit k tomu, aby se sjednotily ve své snaze změnit předpisy EU a vrátit více pravomocí národním zákonodárným sborům.
Demokrat, jenž by zavřel mešity. Teď dal nápady k ledu, říká znalec Wilderse
Nizozemský pravicový radikál Geert Wilders bude chtít v evropských volbách zopakovat úspěch z voleb parlamentních. „Je životaschopný a může něco změnit i v Evropě,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy publicista Geerten Waling.
Nizozemci vybírali celkem 31 europoslanců – o pět více než při volbách v roce 2019. Nárůst způsobil odchod Británie z EU, po kterém se měnily počty europoslanců jednotlivých zemí a demografický vývoj v Nizozemsku.
Evropský parlament, který má 720 členů, spolurozhoduje s 27 národními vládami EU o zákonech, jimiž se řídí jednotný trh bloku, jeho dlouhodobý rozpočet ve výši jeden bilionu eur (1,09 bilionu dolarů), fiskální pravidla a zákony na prevenci změny klimatu, připomíná agentura Reuters. Oficiální výstupy z volebních místností se očekávají v neděli ve večerních hodinách.