Článek
V listopadových volbách si republikán Ron DeSantis zajistil post floridského guvernéra na další čtyři roky, což jeho administrativě umožňuje pokračovat v prosazování konzervativní agendy. V tomto směru nyní rozhodně nezahálí, jelikož politik odmítl, aby se na středních školách vyučoval nový kurz afroamerických studií pro pokročilé.
Své rozhodnutí guvernér hájil tím, že kurz porušuje státní zákon a „postrádá vzdělávací hodnotu“. Pokud by však kurz byl upraven a jeho osnovy by zahrnovaly „historicky přesný obsah“, je možnost jeho schválení stále na stole. Neziskovou organizaci College Board, která na kurzy pro pokročilé dohlíží, o tom úřady informovaly už v první polovině ledna.
Ačkoliv dopis, ve kterém bylo vysvětlení organizaci předloženo, neupřesnil, co přesně má být v obsahu kurzu závadné, guvernérův mluvčí Bryan Griffin v prohlášení pro web CNN uvedl, že kurz „zanechává velké, nejednoznačné mezery, které mohou být vyplněny dalším ideologickým materiálem“, což DeSantis a spol. odmítá dovolit.
Podle College Board zmiňovaný kurz afroamerických studií – stejně jako všechny nové kurzy pro pokročilé – prochází přísnou a několikaletou pilotní fází, v jejímž rámci se shromažďuje zpětná vazba od učitelů, studentů, vědců i politiků. V průběhu procesu se pak rámce kurzů často mění, na vytvoření tohoto programu se ale pracuje již deset let.
Lisa Hillová, vedoucí katedry dějepisu na soukromé škole ve státě Connecticut a jedna z vyučujících, kteří nový kurz pilotně nabízejí, uvedla, že ji kritika ze strany DeSantisovy administrativy zmátla.
„Není to kurz indoktrinace. Moje filozofie vzdělávání je taková, že se učíte, diskutujete a debatujete, abyste lépe porozuměli tomu, co se vám předkládá. Učíme fakta. Nepouštíme se do teorií,“ vysvětlila telefonicky CNN a přiblížila, že kurz není čistě výukou dějepisu, ale zahrnuje i afroamerickou literaturu, umění, vědu, politiku a geografii.
Bidenovy problémy
Sněmovna reprezentantů s republikánskou většinou funguje plně teprve chvíli, na paty Joeu Bidenovi ale šlape poctivě. Kromě vyšetřování údajně zapomenutých dokumentů už se politici zabývají i stažením vojáků z Afghánistánu.
„Dali jsme si záležet na tom, abychom byli inkluzivní a aby se studentům dostalo informací, o kterých mnozí nevěděli,“ sdělila dále učitelka. „Moji studenti to přijali, byli zvídaví. Bude to spravedlivé, protože historie je někdy ošklivá a já si nemyslím, že je třeba se jí vyhýbat.“
Revize školství po republikánsku
Odmítnutí kurzu afroamerických studií je jen další v řadě DeSantisových kroků, jimiž se snaží o revizi floridských vzdělávacích osnov. V roce 2021 stát přijal zákon, který zakázal výuku o kritické rasové teorii, která zkoumá historii systémového rasismu ve Spojených státech a jeho přetrvávající dopady.
Zákon rovněž zakázal materiály z projektu deníku The New York Times The 1619 Project, oceněného Pulitzerovou cenou, jehož cílem je jinak zarámovat americké dějiny kolem příjezdu otrokářských lodí k břehům současných Spojených států.
V dubnu 2022 pak DeSantis podepsal zákon Stop Woke Act, který přísně omezuje „rasové“ diskuse na školách a jehož platnost je nyní pozastavena, protože se o něj vede soudní spor.
Guvernérovy zásahy nicméně nekončí jen u tématu rasy, netolerantní přístup zaujal i v případě LGBT+ témat. V březnu 2022 podepsal kontroverzní legislativu, kterou lidé znají jako „Neříkej gay“. Ta zakazuje výuku o sexuální orientaci a genderové identitě od mateřských škol až do třetí třídy.
Kritici z řad demokratů nebo aktivistů tyto legislativní snahy označují za cenzuru.
Mohlo by Vás zajímat
Přestože sílí výzvy k jeho odstoupení i vyšetřování, republikánský poslanec George Santos se své nové funkce drží jako klíště. Navzdory lžím v životopise mu nyní navíc připadly funkce ve dvou sněmovních výborech.
DeSantis podle analýzy listu Washington Post posouvá floridské školství mnohem více doprava a slibuje vzdělávání bez indoktrinace a moderních ideologických směrů, což na republikánské voliče funguje.
„Vzato jako celek – nebo vlastně i při zvážení pouze několika příkladů – je smysl jeho úsilí jasný. Doufá, že vykoření diskuze o rase a sexualitě ve prospěch pravicové rétoriky a učebních osnov,“ komentuje autor článku Philip Bump guvernérův přístup.
Na cestě na vrchol?
Listopadový úspěch v republikánském státě s třetím nejvyšším počtem obyvatel v celých USA přinesl DeSantisovi i kariérní vyhlídky do budoucna. Ihned totiž začal být jedním z favoritů Republikánské strany do prezidentských primárek, z nichž vzejde kandidát, který se v roce 2024 utká o křeslo šéfa Bílého domu.
Navzdory tomu, že jeho postavení mezi konzervativci v celé zemi prudce vzrostlo právě i díky jeho postojům v rámci „kulturních válek“, politik potenciální kandidaturu na prezidenta prý stále teprve zvažuje. Aby o prezidentskou nominaci strany opravdu usiloval, se ho již minulý měsíc snažila přesvědčit třeba skupina prominentních republikánů z Michiganu.
Obecně se očekává, že DeSantis do klání půjde, a vyzve tak na souboj Donalda Trumpa, který svou kandidaturu oznámil již v listopadu. Floridský guvernér byl dříve exprezidentův spojenec, sám Trump si ale po jeho podzimním vítězství zřejmě uvědomil, že představuje hrozbu, a od snahy ovládnout Bílý dům ho odrazoval.
DeSantis vs. Trump?
Spojené státy začaly sčítat hlasy všeobecných voleb a veřejnost se dozvídá první výsledky. Zdá se, že vývoj hlasování by mohl povzbudit ambice Trumpova nejvážnějšího vyzyvatele o republikánskou nominaci do Bílého domu.
Oba politici formálně pocházejí ze stejného státu, DeSantisovi se ovšem v průzkumech na Floridě většinou daří lépe. Na federální úrovni ale vede spíše Trump. Podle průzkumu společnosti Morning Consult, který vyšel ve středu, dnes exprezidenta v hypotetickém souboji podporuje už 48 % potenciálních voličů primárek, zatímco DeSantise jen 31 %.
Ačkoliv má DeSantis významné postavení na Floridě, přetrvávají tak pochybnosti o jeho přitažlivosti na celostátní úrovni. Na druhou stranu vítěz republikánských primárek potom musí zabojovat i o nezávislé voliče a u těch by mohl mít větší šanci guvernér.
Podle prosincového celostátního průzkumu mezi registrovanými voliči, který provedl tandem Suffolk University a USA TODAY, má DeSantis šanci uspět i za hranicemi státu a převzít velení Republikánské strany na celostátní úrovni.
Téměř dvě třetiny republikánských voličů a nezávislých, kteří se označili za konzervativní nebo velmi konzervativní (65 %), totiž uvedly, že chtějí, aby DeSantis kandidoval na prezidenta, a 56 % stejných voličů uvedlo, že mu dávají přednost před bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho kandidatura tak může Trumpovi návrat do Bílého domu přinejmenším vážně zkomplikovat.