Článek
Kanada, kterou sužují rozsáhlé lesní požáry, má po několika dnech nekontrolovatelného šíření ohně naději. V pondělí se hasičům podařilo na západě země zastavit postup lesních požárů, napsala stanice BBC.
Situace se zlepšila u Kelowny v provincii Britská Kolumbie, pokrok hlásí také okolí města Yellowknife v Severozápadních teritoriích, informovala agentura AP. Úřady uvedly, že hasiči dosáhli určitého pokroku, k čemuž přispělo chladnější počasí, ale „bitva není u konce“.
Hasiči u Kelowny ke konci víkendu „konečně“ zaznamenali „záblesk naděje“, řekl velitel sboru v obci West Kelowna Jason Broland. V oblasti se po vlně veder zlepšovaly povětrnostní podmínky a v důsledku tropické bouře Hilary, která v neděli zasáhla Kalifornii a mířila na sever, by mohl oblast zasáhnout i déšť.
Britská Kolumbie i Severozápadní teritoria kvůli stovkám ohňů vyhlásily nouzový stav, na evakuacích a boji s plameny se podílí armáda. Opustit domovy muselo v posledních dnech přes 50 000 lidí a některé stavby shořely, rozsah škod v Kelowně a dalších zasažených místech však zatím není zcela jasný.
Činitelé upozorňovali, že situace i přes jisté zlepšení zůstává dynamická a že hasiči čelí problémům „obřích rozměrů“.
Kanadské požáry
O situaci v postižených oblastech Kanady jsme psali podrobněji:
Rozsah letošních bezprecedentních požárů v Kanadě jsme analyzovali už na počátku sezony:
Při požárech nebyly hlášeny žádné oběti na životech, mnoho evakuovaných obyvatel ovšem čeká, zda jejich domovy a majetek zůstanou nepoškozeny.
V neděli odpoledne požár pokrýval plochu 410 kilometrů čtverečních. V Britské Kolumbii nadále platí stav nouze a premiér Justin Trudeau uvedl, že do provincie bude nasazena armáda, aby pomohla s evakuací.
„Přestože se oheň zhoršil, podařilo se nám udělat dobrou práci při jeho potlačování ze vzduchu a omezit jeho postup,“ uvedl v noci na pondělí mluvčí operace Mike Westwick.
Kouř z požárů se dále šíří i na území USA
Ačkoliv svítá naděje, velkým problémem zůstává kouř z požárů, který se šíří na jihozápadě Kanady i na severozápadě sousedních Spojených států. Deník Seattle Times uvedl, že index kvality vzduchu v Seattlu v neděli dosáhl hodnoty, která spadá do kategorie „nezdravý“. V západněji ležících lokalitách bylo znečištění ještě silnější.
Ideální počasí pro nynější požáry vytvořilo velké horko, sucho a vítr, které v Kanadě minulý týden panovaly. I přes lehké zlepšení ale nejnovější vládní prognózy naznačují, že možnost vyšší než obvyklé požární aktivity bude na většině území Kanady přetrvávat kromě srpna i v září.
Lesní požáry sužují Kanadu dlouhodobě, aktuálně ale země zažívá svou nejhorší sezonu vůbec. Letos se s nekontrolovatelnými požáry potýkaly i oblasti, které bývají běžně v bezpečí, jako například východní provincie Nové Skotsko, Québec a některé části provincie Ontario.
Prohlédněte si snímky z Kanady sužované lesními požáry
V letošním roce bylo v Kanadě podle agentury Reuters dosud oficiálně zaznamenáno 5738 lesních požárů, při kterých shořelo 13,7 milionu hektarů země (téměř dvojnásobek rozlohy České republiky) a které připravily o život nejméně čtyři hasiče. Předchozí rekordní sezonu požárů si Kanada prožila v roce 1989, kdy shořelo 7,6 milionu hektarů jejího území.
Vědci dlouhodobě upozorňují, že globální klimatické změny způsobené lidmi vytváří podmínky pro delší a ničivější sezony požárů.