Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil zabití Hasana Nasralláha za historický zlom. Uvedl, že Izrael zúčtoval s těmi, kdo jsou zodpovědní za smrt izraelských, ale i zahraničních občanů, napsala BBC.
K útoku na nejvyššího vůdce hnutí Hizballáh dal pokyn. Nasralláhovu smrt označuje za nezbytný krok k tomu, aby Izrael dosáhl svých cílů, uvedla agentura Reuters. Mezi ně spadá nejen změna poměrů v regionu, ale také návrat obyvatel ze severu Izraele do jejich domů, které museli opustit kvůli ostřelování ze strany Hizballáhu, a návrat izraelských rukojmích z jihu. Uvádí to server The Times of Israel.
„Čím více Sinvár (vůdce Hamásu, pozn. red.) uvidí, že ho Hizballáh nepřijde zachránit, tím větší je šance na návrat našich rukojmích,“ uvedl s odkazem na Izraelce, které 7. října 2023 odvlekl Hamás do Pásma Gazy.
„Nasralláh nebyl obyčejný terorista, byl to pan terorista,“ prohlásil izraelský premiér. Podle něj byl šéf Hizballáhu hlavním iniciátorem spojenectví s Íránem, který je klíčovým rivalem Izraele v regionu, uvedla ČTK.
Také pochválil Izraelské obranné síly (IDF), izraelské letectvo, vojenskou rozvědku, tajné služby Mossad a Šin Bet. Oznámil, že je země odhodlána pokračovat v úderech proti nepřátelům. „Není místo v Íránu a na Blízkém východě mimo dosah Izraele,“ prohlásil premiér.
O usmrcení vůdce militantní šíitské organizace působící v Libanonu informovala v sobotu dopoledne izraelská armáda. Nasralláha zabila při svém pátečním úderu na předměstí Bejrútu. Hnutí o několik hodin později smrt svého vůdce potvrdilo.
„Opusťte Libanon,“ vyzývají země svoje občany
Řada zemí kvůli napětí vyzývá své občany, aby z bezpečnostních důvodů opustili Libanon. Důvodem jsou izraelské vzdušné útoky z posledních dnů.
Na českém velvyslanectví v Libanonu je pět zaměstnanců. „Ministerstvo zahraničních věcí má pro případ těchto situací zavedené postupy a mechanismy, které při kritickém vývoji aktivuje,“ sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace úřadu. Zatím k tomu Česko nepřistoupilo. V Libanonu je aktuálně podle cestovatelského systému Drozd 98 Čechů.
Americké ministerstvo zahraničí už nařídilo odjezd z Libanonu rodinným příslušníkům svých diplomatů a povolilo odjezd zaměstnanců americké ambasády v Bejrútu, kteří nejsou nezbytně nutní pro chod úřadu, napsala agentura AP.
Německé ministerstvo zahraničí se rozhodlo zvýšit krizovou úroveň na svých diplomatických misích v Bejrútu a rovněž v Ramalláhu a v Tel Avivu, píše agentura AFP. Londýn poté vybídl britské občany, aby Libanon opustili „prvním dostupným letem“. To však bude stále obtížnější, neboť řada leteckých společností přestává do Bejrútu létat.