Článek
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador zveřejnil záběry z „opovrženíhodného“ přepadení velvyslanectví v ekvádorském Quitu. Odsoudil zásah ekvádorských bezpečnostních sil, které minulý týden vyvlekly bývalého ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glase z mexické ambasády, píše britský deník The Guardian.
Glas byl v roce 2017 odsouzen k několikaletému vězení za korupci, před dvěma lety byl však předčasně propuštěn. Zřejmě v obavách z nového zatčení uprchl v prosinci loňského roku na mexické velvyslanectví v Quitu a požádal tam o azyl. V pátek ekvádorské bezpečnostní složky na rozkaz prezidenta Daniela Noboy vtrhly na ambasádu a Glase tam zatkly, shrnuje agentura AP.
„Ekvádor je svrchovaný stát a nehodláme dopustit, aby jakýkoli zločinec zůstal na svobodě,“ zdůvodnila rozhodnutí ekvádorská prezidentská kancelář. Přímo prezident Noboa prohlásil, že odmítá „jakýkoli typ beztrestnosti zločinců, delikventů, zkorumpovaných lidí nebo narkoteroristů“.
Mexické úřady v úterý zveřejnily záběry z bezpečnostních kamer, které ukazují, jak zásah vypadal. Na videu je vidět, jak černě odění policisté vstupují do údajně chráněného mexického diplomatického objektu.
Uvnitř je vidět, že policisté míří zbraní na zástupce šéfa mise Roberta Canseca a pak se perou s mexickým diplomatem, který stojí v knihovně. Poté policista odtlačí pracovníka ambasády pomocí štítu, zatímco Glase čtyři agenti vytahují z budovy.
Připomeňte si
V Ekvádoru zemřel cestou k soudu prokurátor César Suárez, který mimo jiné stíhal představitele drogových kartelů. Zatím není jasné, zda vražda souvisí s jeho vyšetřováním útoku na státní televizi TC.
„Mexiko vyžaduje respekt,“ řekl López Obrador, když Mexiko zveřejnilo záběry ze zásahu. Jeho ekvádorský protějšek tvrdí, že je ochoten s Mexikem jednat a zahladit veškeré rozdíly.
Už v pondělí ekvádorská policie převezla zadrženého bývalého viceprezidenta Glase kvůli zdravotním problémům do nemocnice, píše americká CNN.
Čtyřiapadesátiletý politik byl v pondělí ráno nalezen ve své cele s příznaky kolapsu oběhové soustavy, uvedla vězeňská správa jihoamerické země s tím, že Glas předtím odmítal jíst. Jeho stav je prý stabilizovaný.
Podle mezinárodního práva nemají bezpečnostní orgány hostitelských států na území diplomatických misí žádné pravomoci. Zásah na velvyslanectví – všeobecně považovaný za porušení mezinárodního práva chránícího diplomatická zařízení – vyvolal ostrou kritiků dalších zemí v Latinské Americe, Evropě i Severní Americe.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v sobotu prohlásil, že odsuzuje „jakékoli porušení vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích a bere velmi vážně závazek hostitelských zemí podle mezinárodního práva respektovat nedotknutelnost diplomatických misí“.
López Obrador však kritizoval to, co nazval „nezávaznou“ reakcí USA na ekvádorský „autoritářský akt“, a poznamenal, že k záležitosti se osobně nevyjádřil americký prezident Joe Biden.
Mexické ministerstvo zahraničí zveřejnění záznamu ze zásahu zdůvodnilo snahou, aby svět odsoudil ekvádorské „nepovolené a násilné vloupání“. Země se hodlá obrátit na mezinárodní soudy.