Článek
Ukrajina americkými balistickými střelami ATACMS poprvé zasáhla vojenské letiště a základnu Chalino, které se nacházejí v ruské Kurské oblasti, asi 96 km od hranic.
„Sedm raket ATACMS a 12 bezpilotních letounů zaútočilo v noci na Kurskou oblast,“ informoval ruský účet ASTRA v pondělním pořadu na Telegramu.
Na sociální síti X nebo Telegramu se objevily záběry, které mají ukazovat výbuchy submunice z amerických raket. Jejich autenticitu nicméně nelze nezávisle ověřit.
Ukrajinský generální štáb na facebooku napsal, že cíle v Kursku byly mezi několika v Rusku, na které jeho síly v pondělí udeřily. Cíl ani způsob, jakým byly napadeny, armáda neupřesnila.
Je ale pravděpodobné, že údery se zaměřily na zásobovací sklady, protivzdušnou obranu a radarové systémy. A není vyloučeno, že i na zaparkovaná letadla.
Podle gubernátora oblasti Alexeje Smirnova protivzdušná obrana nad jím spravovaným regionem sestřelila sedm ukrajinských střel a sedm dronů. Další podrobnosti nesdělil.
Škody nejasné
Jak vážné škody úder v Chalinu způsobil, není ze satelitních snímků kvůli oblačnosti známo, jak poznamenal odborný server The War Zone.
Přítomnost letadel a dalších strojů je omezená, protože základna už nějakou dobu neslouží pro taktické vzdušné síly jako primární operační místo, uvedla ukrajinská analytická skupina Frontelligence Insight.
Přesto tam od začátku října probíhaly stavební a opevňovací práce - armáda stavěla a zpevňovala stávající letecké kryty.
V době úderu se zdálo, že jsou práce v pozdějších fázích, ještě ale nebyly dokončeny, podotkl na sociální síti X účet Tatarigami_UA, za nímž je zřejmě ukrajinský důstojník v záloze.
Svolení k použití vysněných raket
Frontelligence Insight soudí, že útok by mohl mít za následek „potenciálně dočasné vyřazení letiště z provozu“. To by byla dobrá zpráva pro 20tisícové ukrajinské síly, které v Kurské oblasti působí a očekávají v nadcházejících dnech mohutný ruský útok, poznamenal americký Forbes.
Úder mohl připravit ruské letectvo a bezpilotní síly o důležitou základnu v blízkosti fronty. Pokud by byly zasaženy protiletecké baterie nebo radary, mohla by v ruské protivzdušné obraně vzniknout nová mezera. To by podle Frontelligence Insight „mohlo vytvořit příležitosti pro budoucí údery s levnějšími a početnějšími bezpilotními letouny“.
Investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think tanku Centrum námořní analýzy (CNA), sdílel fotky, které ukazují zničené protivzdušné systémy S-400 v Kurské oblasti.