Článek
Rusko večer vypálilo osm střel s plochou dráhou letu na Kryvyj Rih na jihu Ukrajiny se záměrem narušit ve městě dodávky vody nebo ho zatopit, uvedl na sociálních sítích zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.
Podle úřadů se protrhla hráz Karačunivské přehrady, což ve městě Kryvyj Rih ohrožuje zásoby vody. Raketový útok také způsobil „rozsáhlé záplavy“ v některých částech města poté, co hladina řeky stoupla odhadem o 2,5 metru, uvedl Institut pro studium války (ISW).
Starosta města Oleksandr Vilkul uvedl, že úřady obyvatele některých oblastí vyzvaly k evakuaci, ale dodal, že situace je pod kontrolou. Lidi požádal, aby zůstali v krytech a aby nic souvisejícího s ostřelováním nefotografovali a neumisťovali tento obsah na sociální sítě. Řekl také, že útok byl odvetou Ruska za nedávnou ukrajinskou ofenzivu.
„Obyvatelé města Kryvyj Rih, prosím, zachovejte klid,“ vyzval Vilkul. Ve městě, které mělo před válkou více než 600 000 obyvatel, po útoku došlo k omezení dodávek vody. „Stanice na odčerpávání vody byla zničena,“ uvedla na Twitteru ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová.
Podle Vilkula se úřady snaží vodu k lidem co nejrychleji dostat. Vilkul řekl, že ve čtvrtek ráno hladina vody v řece Inhulec „výrazně poklesla“ a následkem ruského útoku nikdo nezemřel.
Kyjev slibuje, že střelbu přes hranice Rusku oplatí
Gubernátor Luhansku Serhij Hajdaj se připojil k dalším ukrajinským představitelům, kteří v posledních dnech prohlašují, že Kyjev udělá vše, co bude nutné, aby plně vytlačil ruské jednotky z okupovaného ukrajinského území. Včetně střelby přes rusko-ukrajinské hranice.
Město podle vyjádření Vilkula skrze aplikaci Telegram přistavilo do postižených oblastí autobusy, které zhruba o půlnoci převezly lidi do škol a školek, kde „mohou zůstat, zatímco bude pokračovat likvidace následků útoku“. Evakuováni byli obyvatelé šesti ulic ve čtvrti Inhulec a 16 ulic v centrální městské části Kryvého Rihu.
Rusko se snaží zpomalit ukrajinskou protiofenzivu
Ruský útok měl v rámci snah o narušení ukrajinské protiofenzivy pravděpodobně za cíl poškodit ukrajinské pontonové mosty dále po proudu řeky, uvedl ISW.
Podle některých analytiků se Rusko „zoufale snaží“ zpomalit či zastavit ukrajinskou protiofenzivu, a uchyluje se tak k útokům na civilní infrastrukturu. „Je to známka krize, která postupně zachvacuje (ruské vojáky) na pravém břehu (Dněpru),“ komentoval útok poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.
Voda ale již klesá a původní předpovědi, podle nichž hrozilo zaplavení značné části země po proudu řeky, se zřejmě nenaplní.
Že by útok nějak výrazně ovlivnil ukrajinské vojenské operace, vylučuje i výsadkář české armády a vojenský analytik Ivo Zelinka: „V dnešním vojenství platí, že překážka, která není ostřelována, není překážkou, a pro přírodní to platí dvojnásob,“ napsal na Twitteru a poukázal na to, že Inhulec stojí Ukrajincům v cestě jen v jednom ze tří směrů, ze kterých útočí.
Rusko nicméně ve čtvrtek ráno podle některých zpráv začalo útočit na nedávno osvobozené obce. Velitel vojenské správy Chersonské oblasti Jaroslav Januševič uvedl, že vláda žádá civilisty, aby se z nedávno osvobozených měst evakuovali.
Tymošenko i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označili útok za teroristický čin. „Je jim (Rusům) jedno, že lidi připraví o vodu nebo že se město ocitne pod vodou,“ napsal na Telegramu Tymošenko.
Today, russia hit an important object in my native city of Kryvyi Rih. Ruzi broke the dam holding 300 million tons of water. Houses in the city are already starting to flood, and people have no water in their taps. #UkraineWar #RussiaIsATerroristState #Ukraine#Russia #Kremlin pic.twitter.com/Jq3ZUPOtcr
— спокойной ночи🇺🇦 (@s0me0nekiIlIlme) September 14, 2022
„Teroristický stát pokračuje ve válce proti civilistům. Tentokrát to jsou raketové údery na vodní díla a pokus zaplavit Kryvyj Rih. Jediné, co okupanti umí, je šířit paniku,“ dodal prezident Zelenskyj, který právě z Kryvého Rihu pochází. Zelenského projev byl zveřejněn po zprávě, že auto, v němž prezident jel, mělo v Kyjevě dopravní nehodu.
Ruské síly na město pravděpodobně vyslaly řízené střely Ch-101 z bombardérů Tu-95, uvedla podle agentury Unian ukrajinská armáda. V době útoku byl ve všech částech Ukrajiny s výjimkou Ruskem okupovaného poloostrova Krym vyhlášen letecký poplach.
Obdobný útok ruských sil z nedělního večera, který cílil na energetickou infrastrukturu, přerušil dodávky elektřiny na mnoha místech Ukrajiny. V neděli večer Rusové podle ukrajinských představitelů zaútočili u Charkova na tepelnou elektrárnu, kde při zásahu rakety zemřel jeden její zaměstnanec.
Zelenskyj ve středu navštívil město Izjum
Izjum ukrajinská armáda dobyla minulý týden při své ofenzivě v Charkovské oblasti.
Úplný výpadek dodávek v důsledku ruského bombardování kritické infrastruktury nastal také v Doněcké oblasti a bez elektřiny byly také části Záporožské, Dněpropetrovské a Sumské oblasti.
V úterý poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak agentuře Reuters řekl, že Ukrajina se obává nárůstu počtu ruských útoků na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Zároveň vyzval Západ, aby Kyjevu poskytl systémy, které by mu umožnily chránit ukrajinský vzdušný prostor a těmto útokům zamezit.
Někteří ukrajinští aktivisté také připomínají podobnou událost, kdy v roce 1941, když nacistická německá vojska procházela sovětskou Ukrajinou, vyhodila tajná policie Josifa Stalina do povětří vodní elektrárnu ve městě Záporoží na jihu země, aby zpomalila nacistický postup. Výbuch zaplavil vesnice na březích Dněpru a zabil tisíce civilistů.