Článek
Představitelé Spojených států tvrdí, že za dronovým útokem na Kreml ze začátku tohoto měsíce (více zde) pravděpodobně stojí Ukrajina. Napsal to deník The New York Times (NYT) s odkazem na své zdroje z americké administrativy. Pro USA prý jde o další ze série znepokojujících incidentů zaměřených na ruské cíle.
Americké zpravodajské služby podle listu nevědí, jaká konkrétní jednotka útok spáchala ani jestli o tom věděl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo některý z jeho blízkých spolupracovníků. Někteří se ale domnívají, že Zelenskyj o něm netušil.
Spojené státy svůj předběžný závěr zakládají na zachycené ruské i ukrajinské komunikaci, kterou ale zdroje NYT s novináři nesdílely. Administrativa se nicméně obává, že Rusko obviní z podílu na útoku na Kreml a dalších podobných incidentech USA a v odvetě rozšíří válku za hranice Ukrajiny.
O to znepokojivější může být, že podle Američanů jsou některé ukrajinské nebo s Ukrajinou spřízněné jednotky schopné páchat útoky v Rusku, aniž by o jejich práci měl přehled Zelenskyj nebo jeho spolupracovníci.
Kromě útoku na Kreml Ukrajina podle představitelů citovaných NYT nejspíš stála i za atentátem na Darju Duginovou, smrtí blogera Maksima Fomina v Petrohradu nebo za útoky v Bělgorodské oblasti z tohoto týdne. Proukrajinští sabotéři podle nich způsobili i výbuchy plynovodů Nord Stream loni na podzim, byť jejich vazba na Kyjev z pohledu Washingtonu není prokázaná.
Rozhovor o útoku na Kreml
Poslechněte si podcast 5:59 o útoku na Kreml a dalším vývoji války s redaktorem Seznam Zpráv Matoušem Lázňovským.
NYT poukazuje na to, že jednotlivé ukrajinské bezpečnostní složky a tajné služby často pracují na sobě nezávisle, občas s omezenou kontrolou vlády, a někdy mezi sebou soupeří o zdroje a pozornost v rámci systému.
Američané mají podle deníku podezření, že Zelenskyj a jeho okolí nastavili jen širší parametry pro to, jak mají útoky prováděné speciálními silami v utajení vypadat. O konkrétních úkolech nerozhodují, aby pak prezident a vláda mohli s čistým svědomím tvrdit, že o nich nemají tušení.
Američtí představitelé kvůli obavám z eskalace konfliktu opakovaně i veřejně Ukrajinu varovali, aby válku nerozšiřovala do Ruska. I při dodávkách západních zbraní bývá často podmínkou, že je Kyjev použije jen na svém vlastním území.