Článek
Dnes 28letá žena vystupující pod jménem Esme v roce 2019 vyhledala lékařskou pomoc v jedné ze státních nemocnic v Salvadoru. Trpěla totiž vážnými těhotenskými komplikacemi, které ohrožovaly ji i život jejího nenarozeného dítěte. Nakonec ale potratila a byla zatčena.
Po dvou letech čekání ve vazbě přišel uplynulé pondělí trest. Tamní soud ji odsoudil k trestu odnětí svobody za zabití dítěte na třicet let. Zprávu zveřejnila nezisková organizace pro dekriminalizaci potratů, která ženu pomáhá u soudu zastupovat. Tvrdí, že její těhotenství skončilo kvůli zdravotním problémům spontánně.
„Soudce jednal zaujatě, přikládal větší váhu verzi prezentované týmem generálního prokurátora, který byl zatížený stigmaty a genderovými stereotypy,“ okomentovala rozhodnutí soudu organizace.
Potratová politika ve středoamerickém Salvadoru je velmi striktní. Zákroky jsou v zemi zcela zakázané. Ženy tak nemohou těhotenství přerušit ani v případě znásilnění, incestu či pokud jim hrozí fatální zdravotní komplikace.
Prezidentka Občanského sdružení pro dekriminalizaci potratů Morena Herrerová označila rozhodnutí za „těžkou ránu“. Na potraty by se podle ní nemělo hledět jako na kriminální čin, ale jako na součást veřejného zdraví. „Budeme bojovat, aby všechny ženy, co jsou neoprávněně kriminalizované těmito okolnostmi, opět získaly svou svobodu a měly příležitost si znovu vybudovat život,“ cituje její slova britský server The Guardian.
Rozhodnutí soudců okomentovala i aktivistka Paula Ávilaová-Guillénová z organizace Women’s Equality Center. „Odsouzení Esme je šokující zpátečnický krok vzhledem k pokroku, který nastal ohledně nezákonné kriminalizace žen, jež v Salvadoru řeší akutní gynekologické problémy,“ řekla.
Jen za posledních 20 let bylo v Salvadoru odsouzeno za vraždu v souvislosti s potratem přes 180 žen. Od roku 2009 jich tamní úřady propustily 64. Případ odsouzené Esme je první svého druhu za posledních sedm let, cituje organizaci server Al-Džazíra.