Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Členové obávaného gangu Tren de Aragua už údajně pronikli do měst, jakými jsou New York, Chicago, Miami, Denver a mnoha oblastí v Texasu.
Podle listu The New York Times policie v těchto lokalitách v poslední době zatkla desítky členů organizace, kteří jsou zapleteni do celé škály zločinů od nucené prostituce, nájemných vražd, přes krádeže, vydírání až po drogové obchody.
Nejmenovaný zdroj z ministerstva vnitřní bezpečnosti listu řekl, že vyšetřovatelé letos v jedné chvíli pracovali na více než 100 kauzách spojených s tímto gangem.
Objevily se přitom informace, že do New Yorku se členové Tren de Aragua dostali v rámci migrační vlny, kdy ve městě hledaly útočiště desetitisíce přistěhovalců. Od roku 2022 se mělo jen do New Yorku dostat přes 200 tisíc imigrantů.
„Jsou to špatní lidé a nereprezentují zdejší komunitu imigrantů a žadatelů o azyl,“ řekl v červenci starosta města Eric Adams o členech této kriminální skupiny. „Jedná se o malý počet násilníků. Zjistíme jejich totožnost a uplatníme proti nim naše postupy jako u jakéhokoli gangu ve městě,“ dodal.
Gang Tren de Aragua
Venezuelský gang Tren de Aragua vznikl uvnitř věznice Tocorón ve venezuelském státě Aragua. Jeho členové mají páchat hned několik závažných trestných činů. Úřady v několika zemích včetně americké FBI je vyšetřují v případech nájemných vražd, drogových obchodů, násilné prostituce či vydírání, kterého se mají dopouštět na venezuelských imigrantech.
Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump podobné zprávy využívá během volebních mítinků, kde útočí na svoji demokratickou rivalku Kamalu Harrisovou s tím, že ona a prezident Joe Biden nechali do země nelegálně proudit „miliony a miliony“ nelegálních migrantů včetně zločinců a mentálně nemocných lidí.
Trump zmínil i Tren de Aragua, když mluvil o coloradském městě Aurora, kde podle něj ozbrojení členové gangů vtrhli do několika rezidenčních domů a město „ovládli“. Republikán slíbil, že by ve městě coby znovuzvolený prezident zahájil masovou deportaci imigrantů.
Nutno podotknout, že vpády gangu do domů obyvatel města Aurora se ukázaly být mylné stejně jako Trumpovo tvrzení, že ve městě Springfield v Ohiu přistěhovalci z Haiti pojídají svým sousedům psy a kočky.
Problém nelegální imigrace je ale jedním z témat, která vedle ekonomiky trápí americké voliče vůbec nejvíc. Dá se tak očekávat, že Trump bude imigraci nadále připomínat, byť problém bude zřejmě tak jako doposud zveličovat a zacházet přitom až do konspiračních teorií.
Vězení jako mini-město
Přesto nelze brát přítomnost členů gangu Tren de Aragua ve Spojených státech na lehkou váhu. Tato kriminální banda je jednou z nejvlivnějších a nejnebezpečnějších zločineckých organizací v současnosti.
Prezident Joe Biden gang letos v červenci označil za „nadnárodní zločineckou organizaci“ a vyhlásil odměnu 12 milionů dolarů za informace, které by mohly vést k dopadení tří jejích vůdců.
„Jedná se o jeden z takzvaných mega gangů, které ovládají rozsáhlé oblasti Venezuely. Vláda Nicoláse Madura proti nim nezasahuje, protože takový gang se stará i o to, aby v dané lokalitě nevzplanul nějaký protivládní odpor,“ řekl Seznam Zprávám bezpečnostní analytik Phil Gunson z organizace International Crisis Group. Tento Brit působí ve Venezuele už přes 25 let.
Gunson dodal, že mega gang o síle tisíců mužů by v současnosti dokázala porazit už jen moderně vyzbrojená armáda za pomoci letectva. Tak dobře jsou členové těchto skupin vyzbrojeni.
Tren de Aragua přitom vznikl za dosti divokých okolností. Jeho útočištěm nebyla žádná tajná skrýš, nebo třeba městské ghetto. Organizace se zrodila ve věznici Tocorón ve venezuelském státě Aragua. Odtud název, který v překladu znamená „Vlak z Araguy“.
Lídři gangu zmíněné vězení podle BBC změnili v mini-město, kde se mohli vězni nerušeně oddávat hazardu, zaplavat si v bazénu, nebo se třeba procházet po zoologické zahradě. Existoval tam i noční klub s názvem Tokio, baseballové hřiště a několik restaurací.
Tren de Aragua začal zpoza mříží organizovat své kriminální operace, které zpočátku zahrnovaly především vydírání venezuelských imigrantů. Ty členové gangu působící v terénu přepadali na pašeráckých stezkách známých jako „trocha“ či v azylových centrech v zahraničí.
Skupina se dostala do zemí jako Kolumbie, Brazílie či dokonce od Venezuely vzdáleného Chile. Nakonec pronikla i na území Spojených států.
Imigrace zlodějíčků
Donald Trump tvrdí, že jedním z důkazů přítomnosti gangu Tren de Aragua v USA je klesající kriminalita v samotné Venezuele.
Experti ale tento argument zpochybňují s tím, že se v žádném případě nedá věřit statistikám venezuelského diktátora Nicoláse Madura. Ten se často uchyluje k propagandistickým prohlášením a vykresluje Venezuelu, kterou za 11 let své vlády přivedl k ekonomickému a sociálnímu rozkladu, jako vzkvétající zemi.
Někteří odborníci mají za to, že kriminalita v poslední době ve Venezuele skutečně klesla, nabádají ale lidi, aby si takové tvrzení zasadili do kontextu. Venezuelský detektiv Roberto Briceňo-León, který se specializuje na kriminalitu v tamních slumech, tento trend pro Seznam Zprávy vysvětluje následovně: „Ze země kvůli špatné ekonomické situaci utíkají především drobní zlodějíčkové. Oni totiž nemají co krást, protože lidé tady nemají peníze a už dávno se naučili nechávat své cennosti doma.“
Briceňo-León jedním dechem dodává, že ve Venezuele zůstávají právě mega gangy. Mají proč. Podle detektiva získaly kontrolu nad částmi země obdařenými nerostnými zdroji a obohacují se tak. „Tyhle gangy Venezuelu nadále drancují a drancují,“ dodává.
Venezuelský vůdce se přesně před rokem rozhodl proti Tren de Aragua ve věznici Tocorón zasáhnout a vyslal tam armádu čítající 11 tisíc vojáků. Ti údajně gang zpacifikovali a moc nad věznicí vrátili pod kontrolu úřadů. Zdá se ale, že banda je dnes už dávno daleko mocnější.
Druhý muž venezuelského režimu a nově jmenovaný ministr vnitra Diosdado Cabello nedávno řekl, že členové gangu měli být najatí k atentátu na samotného Nicoláse Madura.