Článek
„Společnost Nord Stream AG informovala Dánský energetický úřad, že se patrně podařilo dosáhnout stabilního tlaku v potrubí Nord Stream 1. To zřejmě znamená, že přestal unikat plyn také po dvou posledních hlášených únicích,“ stojí na Twitteru dánského úřadu.
Zprávy o problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Nejdřív dánské úřady oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Poslední, už čtvrtý únik během tří dnů, nahlásily švédské úřady ve čtvrtek ráno.
Příčinou poškození potrubí jsou pravděpodobně výbuchy, které skandinávští seismologové zaevidovali v Baltském moři poblíž dánského ostrova Bornholm v pondělí v 1:03 a v 18:03 středoevropského času. Přibližně v tu samou dobu oznámil provozovatel plynovodu Nord Stream pokles tlaku na obou větvích plynovodu.
Co je příčinou výbuchů, je předmětem vyšetřování. Potrubí je přitom vyrobeno z oceli potažené betonem tak, aby odolalo silnému tlaku pod vodou. K jejich poškození je tak zapotřebí obrovské síly.
Německo v sobotu ohlásilo, že chce úniky z potrubí vyšetřit společně s Dánskem a Švédskem. Podle EU i politiků z jednotlivých evropských zemí stojí za poškozením plynovodů úmyslné útoky.
Co víme o poškození plynovodů?
Jedni ze sabotáže podezírají druhé, nevíme, jak k poškození došlo ani zda plynovody někdo opraví. Jasné je jedno – množství uniklého metanu nevěstí nic dobrého pro planetu. Přinášíme přehled, co o únicích z Nord Streamu (ne)víme:
Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné a ruský prezident Vladimir Putin v pátek obvinil Spojené státy a jejich spojence, že plynovody poškodili oni.
Při opravách potrubí může hrát roli celá řada faktorů – s nově objevenými úniky se prodlužuje délka potrubí, které bude nutné opravit, problémem jsou i sankce, které západním firmám zakazují obchod s ruskými partnery. Opravy komplikuje i fakt, že do potrubí vnikla mořská voda, která může v delším časovém úseku způsobit korozi a poškodit potrubí i mimo místa, která zničili sabotéři. A otázkou je, zda někdo vůbec bude mít zájem potrubí opravovat.
Kvůli úniku metanu vědci o poškození Nord Streamů začínají hovořit jako o jednom z nejhorších úniků zemního plynu v historii, který bude představovat významné riziko pro klima.
Nord Stream 1 a 2
Dvě hlavní potrubí byla vybudována za účelem přepravy plynu z Ruska do Německa pod Baltským mořem.
Nord Stream 1, který byl uveden do provozu v roce 2011, byl donedávna hlavním kanálem, kterým se do Německa přivádělo množství plynu na pokrytí více než poloviny roční spotřeby země. Další dodaná část sloužila i sousedním zemím. Plynovod je dlouhý zhruba 1200 kilometrů, většina z něj je pod vodou.
V loňském roce byla dokončena výstavba druhého vedení, Nord Stream 2, které mělo tyto toky zdvojnásobit a poskytnout velké, moderní vedení do severozápadní Evropy.
Obě větve plynovodu nefungovaly už před sabotážemi – starší větev Gazprom odstavil kvůli údajným opravám, novější Nord Stream 2 nebyl kvůli ruské invazi na Ukrajinu nikdy ani spuštěn.