Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Nejhorší jsou ta psychická muka,“ říká Patricia Joseph, kterou stále pronásledují představy o posledních chvílích její matky, píše BBC. Od zmizení Hyacinth Gageové uplynulo už šest let, ale Patricia stále doufá v odpovědi. Naposledy byla její čtyřiasedmdesátiletá matka viděna při návštěvě nemocnice v květnu 2019. Od té doby nic.
Patricia a její sestra se pustily do vlastního pátrání. „Staly jsme se detektivy,“ říká. Zjistily, že matka absolvovala krevní testy, ale na EKG už nedorazila. Naposledy měla u sebe kabelku, kterou předala jiné pacientce. Ta byla nalezena druhý den.
Rodině se podařilo najít řidičku, která Hyacinth odvezla zhruba půl kilometru od nemocnice. „Policie se na nás rozzlobila, že vyšetřujeme, a řekli nám, ať přestaneme. Pak jim začaly vadit naše neustálé otázky, takže jsme nakonec museli ustoupit a jen se modlit,“ říká Patricia.
Zmizení Hyacinth není ojedinělé. Jen za poslední dva roky na Antigue zmizelo a už se nenašlo nejméně devět lidí. V porovnání s jinými karibskými ostrovy se to zdá být neobvykle vysoké číslo. Zvlášť pro ostrov s méně než 100 000 obyvateli.
Podle některých spekulací je na vině nečinnost policie, jiní mluví o obchodu s lidskými orgány. „Lidé naznačují obchodování s orgány. Napadlo mě, jestli to není nějaký iniciační rituál gangů,“ říká Patricia.
Případ devítileté Chantel Crumpové, jejíž tělo bylo nalezeno dva dny po zmizení letos v březnu, vyvolal hněv veřejnosti. Z vraždy byla obviněna jedna žena, veřejnost však debatuje o organizovaném zločinu.
Policejní ředitel Everton Jeffers připouští, že v komunikaci s veřejností má policie „co zlepšovat“, ale odmítá tvrzení, že je necitlivá nebo nečinná. Policie, co se týče zmizení, nevylučuje ani obchod s orgány: „Je to něco, co slýcháme, a budeme to prošetřovat. Nemáme důkazy, ale nesmíme nic vyloučit,“ uvedl policejní šéf Everton Jeffers.
Rodiny pohřešovaných se spojují. Patricia plánuje založit skupinu, která by žádala mezinárodní pomoc. „Už to není náhoda. Je to krize,“ říká.
Muž vystupující pod jménem Aaron dal dohromady seznam téměř 60 zmizelých, z nichž více než třetina se ztratila za posledních deset let. Dvě třetiny případů tvoří muži – od teenagerů po seniory. „Zažil jsem to na vlastní kůži. Jeden člen rodiny se ztratil a druhý byl zavražděn,“ říká anonymně kvůli obavám z výhrůžek. Také sestavil seznam s více než stovkou nevyřešených vražd.
Dalším pohřešovaným je i aktivista Orden David, který zmizel letos v lednu. Jeho ohořelé auto se našlo, ale další stopy chybí. „Nejhorší je nevědět, jestli ho někdo nedrží nebo mu neubližuje,“ říká jeho kamarádka Alline. Domnívá se, že se mohl stát terčem kvůli své roli v soudním sporu, který zrušil tresty za homosexuální styk.
Šéf policie Jeffers přiznává, že jejich možnosti jsou omezené. „Není žádná policejní síla v Karibiku, která by měla dostatek prostředků,“ říká. Slíbil však zřízení zvláštní jednotky pro pohřešované a nákup psů vycvičených k hledání těl.
„Je načase jednat,“ apeluje Patricia. „Doufám, že jim nezmizí někdo blízký dřív, než to začnou opravdu řešit.“