Článek
Z Moskvy se v sobotu vydaly stovky příslušníků motorkářského klubu Noční vlci na turné, na němž si chtějí připomenout 80. výročí konce druhé světové války. Konečným cílem jízdy obávaného „ultrapatriotistického“ klubu je německé hlavní město Berlín, uvedla agentura DPA.
Ruští motorkáři chtějí 9. května dojet do Treptowského parku ve východní části Berlína, kde je největší berlínský památník věnovaný vojákům Rudé armády. „To bude symbolizovat nejen vítězství nad fašismem, ale také nepomíjející hodnoty mírového soužití a přátelství mezi národy,“ uvedl klub ve svém prohlášení.
Noční vlci
- Ruská motorkářská skupina s osobními vazbami na prezidenta Vladimira Putina.
- Její šéf Alexandr Zaldostanov, ale také třeba šéf slovenské pobočky Jozef Hambálek jsou na sankčním seznamu Evropské unie.
- Skupina se hlásí ke Stalinovi, Putinovi, pravoslaví a ruskému nacionalismu, tvrdě napadá homosexuály.
- Její členové se aktivně účastnili anexe Krymu.
Vítězství v takzvané Velké vlastenecké válce Rusové slaví 9. května, tedy o den později než v Evropě. V době podpisu kapitulace Německa totiž bylo v Berlíně 23:00, ale v Moskvě už byla hodina po půlnoci.
Podle DPA není jasné, zda se motorkářům podaří dostat se do Evropské unie. Na klub a jeho jednotlivé členy byly uvaleny sankce kvůli jejich postoji k Ruskem napadené Ukrajině.
Dnešní odjezd bikerů z ruské metropole se uskutečnil současně se zahájením motorkářské sezony. Téměř hodinu trvalo, než stovky motorkářů vyjely z areálu klubu. V Moskvě kvůli nim bylo uzavřeno několik ulic. Na některých strojích bylo podle DPA vidět i písmeno Z, tedy v Německu zakázaný symbol ruské invaze na Ukrajinu.
Noční vlci jsou považováni za podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina, který se v roce 2014 s motorkáři projel po anektovaném Krymu.
Kontroverzní spolek už dříve uvedl, že Noční vlci chystají takzvanou Cestu vítězství od 26. dubna do 9. května Ruskem, ale také například přes Česko a Slovensko.
Noční vlci každoročně organizují jízdy evropskými státy včetně Česka u příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Jak jsme před časem psali, brněnský krajský soud nařídil likvidaci spolku, pod kterým působila česká buňka Nočních vlků. Důvodem je to, že spolek podle soudu neplní zákonné povinnosti.