Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Svíčky a květiny, které místní pokládají před stadion v jihočínském městě Ču-chaj, kde při útoku zemřelo 35 lidí, mizí. Za neprostupnou bariéru je odnáší skupina lidí v civilním oblečení. Stejní lidé brání novinářům pořizovat fotografie z místa tragédie i mluvit s místními a nejspíš jde o policisty v civilu, uvedli reportéři agentury AFP a stanice BBC. Čínské úřady ve středu uvedly, že mezi oběťmi ani raněnými nejsou cizinci, píše Reuters.
V pondělí 62letý řidič záměrně najel do cvičících lidí, 35 jich zabil a 43 zranil. Sám se pak podle vyjádření policie pokusil o sebevraždu, byl zadržen a převezen do nemocnice. Je v kómatu, a výslech proto není možný. Podle čínských médií útočil, protože byl nespokojený s finančním vyrovnáním po rozvodu.
O pondělním útoku policie informovala teprve v úterý a i tehdy byly informace velmi omezené. Zároveň z internetu mizí všechna videa a články zachycující jednu z nejhorších tragédií posledních let v Číně. Ve středu čínské úřady uvedly, že mezi oběťmi ani raněnými nejsou cizinci. Vláda hodlá dál chránit lidské životy i společenskou stabilitu, uvedl mluvčí kabinetu.
„To, co se stalo, nebyl žádný malý incident. Musíme vzpomínat na ty, kteří tu zemřeli, a nesmíme být lhostejní. Myslím, že by sem mělo květiny a svíčky přinést více obyvatel Ču-Chaje,“ řekla AFP starší žena, která se však obávala sdělit své jméno.
Okolí stadionu ve středu obklopila skupinka lidí, kteří vlastními těly a deštníky brání novinářům ve fotografování. Na dotaz AFP sdělili, že příkaz „přišel shora“.
Podle BBC tuto metodu obvykle používají pobočky vládní komunistické strany, která vyšle své členy, kteří se tváří jako rozhořčení obyvatelé. Zpravodajství to nezastaví a Čína navíc zhoršuje vlastní obraz, uvedl reportér BBC, kterého taková skupinka fyzicky vyhodila z blízkosti stadionu. Z potyčky zveřejnil i video.