Hlavní obsah

WSJ: Ukrajina možná nebude schopna další protiofenzivy do roku 2025

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinští vojáci.

Ukrajina přechází do defenzivy. Dlouho připravovaná a očekávaná protiofenziva se setkala jen s malým posunem na frontové linii. Ukrajina lepší vyhlídky má až s rokem 2025, pokud přežije rok 2024.

Článek

Ukrajinské ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to v pátek napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti.

„Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

Ukrajina selhala

Ukrajinská letní ofenziva je fakticky u konce – a to neúspěšného. Kyjev nedosáhl ani minimálních vytyčených cílů a vývoj posledních měsíců na bojišti ukázal, jak těžké bude vyhrát celou válku.

Na bojišti si někteří ukrajinští vojáci nejsou jisti, jak dlouho jim vydrží zásoby munice. Ti, kteří bojují na Donbase, říkají, že dělostřelecké granáty na příděl ztěžují odrážení ruských jednotek, které se na ně řítí, píše deník. V nedávných rozhovorech Ukrajinci podél frontové linie i daleko od ní rezignovaně připouštěli, že mohou přijít další špatné zprávy.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že jakákoli přestávka v bojích by nyní Rusku pouze poskytla příležitost přeskupit síly a připravit se na novou akci. „Připravujeme naše brigády na nové protiútoky a obranné operace,“ uvedl šéf diplomacie.

Některé z nich byly nedávno patrné poblíž města Lyman nedaleko frontové linie, píše WSJ, podle něhož tam Ukrajinci kopou zákopy, které svědčí o novém přístupu ukrajinské armády. Od počátku války Ukrajinci kopali relativně mělké zákopy a snažili se o mobilní obranné operace, přičemž podnikali bleskové výpady na ruské jednotky, popisuje deník.

Vzhled nových zákopů podle něj připomíná ty, které ruské síly budovaly od loňské zimy po jižní Ukrajině a které pomohly zmařit letní ukrajinskou protiofenzivu. Připomínají patovou situaci, která na Donbase panovala osm let poté, co jeho část obsadili v roce 2014 Moskvou podporovaní separatisti, píše list, který dále upozorňuje, že obranné operace ovšem nemusí zahrnovat pouze opevnění.

Jak připravená je Ukrajina na další ruský pokus o zničení infrastruktury?

Vyhlídky na druhé kolo bitvy o ukrajinské nebe jsme podrobně rozebrali v analýze:

Pokud se Ukrajina a její spojenci dokáží vypořádat se současnými problémy a budou pokračovat v dodávkách zásob vojákům, je podle západních stratégů nejlepším možným scénářem, že se příští rok stane pro ukrajinskou armádu rokem obnovy, domnívá se WSJ. Naděje by pak podle něj spočívala v tom, že omezený počet ukrajinských vojáků dokáže udržet ruské síly na uzdě, což by poskytlo zemím NATO čas na výcvik čerstvých ukrajinských bojovníků, rozšíření výroby zbraní a doplnění ukrajinského arzenálu.

Jinou nadějí vyjádřenou na nedávném zasedání NATO bylo, že ruské pokusy o prolomení ukrajinské obrany selžou, což oslabí ruské zdroje a potenciálně to nabídne Ukrajině lepší vyhlídky na převzetí nové iniciativy na bojišti na jaře 2025, pokud přežije rok 2024, poznamenává list.

Související témata:

Doporučované