Článek
Reportéři agentury Reuters strávili v ukrajinské Buči několik týdnů poté, co ruské síly minulý měsíc dokončily svůj ústup z oblastí kolem Kyjeva. Jméno „Wolf_68“ objevili uvnitř domu, který podle jednoho z obyvatel Buči obsadila skupina ruských vojáků.
Agentura Reuters zjistila, že přezdívka patří Kirillu Kryučkovovi. Přezdívku podle ní na sociálních sítích používal v různých variantách. Kryučkov, který podle zjištění Reuters pochází z ruského Pskova, například zveřejnil 19. dubna na Instagramu videa, na nichž jsou zachyceni ruští vojáci v baru, jak pijí pivo a kouří vodní dýmku.
Dva lidé, kteří Kryučkova znali, agentuře Reuters potvrdili, že je členem dané vojenské jednotky, a další potvrdil, že se nachází na Ukrajině. Kryučkov na zprávu agentury s žádostí o komentář nereagoval.
Po ústupu z Kyjeva přicházely z Buči zprávy o zvěrstvech a možných válečných zločinech, včetně zabíjení a znásilňování civilistů.
Agentura Reuters výsledek svého pátraní popisující, co se v Buči stalo, zveřejnila ve čtvrtek i s novými podrobnostmi. Vycházela přitom z rozhovorů s téměř stovkou obyvatel a z dokumentů, které po sobě zanechaly ruské jednotky. Svá zjištění novináři také potvrdili prostřednictvím fotodokumentace a videozáznamů.
Ukrajinská armáda osvobodila město 1. dubna. Vzápětí se Buča stala symbolem válečných zvěrstev. Ruští vojáci zde podle místních úřadů povraždili stovky civilistů. Reportéři Seznam Zpráv mluvili s místními obyvateli, kteří přišli téměř o všechen majetek.
O dalších zjištěních agentury Reuters z Buči jsme informovali zde:
Agentura identifikovala konkrétní vojenské jednotky, které se v Buči nacházely, a některé z vojáků přímo spojila s konkrétními násilnými činy proti neozbrojeným civilistům. Rusko zprávy o zvěrstvech spáchaných v Buči odmítlo s tím, že jsou falešné.
Ruský soud sociální sítě Facebook a Instagram v zemi zakázal již v březnu. Instagram byl zablokován, když společnost Meta uvedla, že umožní uživatelům sociálních médií na Ukrajině zveřejňovat zprávy vyzývající k násilí proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi i proti ruským vojákům, které Moskva 24. února vyslala napadnout Ukrajinu.
Řada ruských influencerů si stěžuje, že poté, co byl Instagram v Rusku zakázán, „přišli o život“. Influencerka Olga Buzová, která má přes 23 milionů sledujících, tehdy například zveřejnila sedmiminutové video, na kterém nad ztrátou Instagramu pláče.