Článek
Izrael přísahal, že zničí militantní skupinu Hamás, která vládne v Gaze, poté, co její ozbrojenci 7. října pronikli přes hranice Izraele a zabili asi 1200 lidí. Podle údajů OSN zdravotnické úřady v Gaze potvrdily, že při izraelském bombardování úzké enklávy zahynulo více než 15 000 lidí, z toho asi 40 procent dětí.
Narůstá však ještě jeden problém. Pokud nebude obnoven zdravotnický systém v Pásmu Gazy, mohlo by tam více lidí umírat na nemoci než při bombardování, varovala mluvčí WHO Margaret Harrisová, podle níž je problém zejména nárůst počtu lidí s infekčními nemocemi.
Dětí nad pět let, které trpí průjmovými onemocněními, do začátku listopadu podle ní ve srovnání s běžným obdobím přibylo stokrát. Kolaps nemocnice Šífa, největšího zdravotnického zařízení v Gaze, označila za tragédii. Vyjádřila také znepokojení nad zadržováním zdravotníků izraelskou armádou, uvedla agentura Reuters.
Lidé „hladoví, nemají čistou vodu a jsou namačkaní na sobě. Pokud jste nemocní, pokud má vaše dítě průjem, pokud máte infekci dýchacích cest, nedostanete žádnou pomoc,“ řekla Margaret Harrisová z WHO na brífinku v Ženevě.
V rámci podmínek přerušení bojů Izrael povolil, aby do Pásma Gazy proudilo více pomoci včetně potravin, vody a léků. Podle humanitárních organizací, které v Gaze působí, to však nestačí k uspokojení místních potřeb. „Hrozí hladomor, a abychom mu zabránili, musíme být schopni dovážet potraviny ve velkém a bezpečně je distribuovat,“ uvedla ředitelka Světového potravinového programu OSN pro oblast Blízkého východu, severní Afriky a východní Evropy Corinne Fleischerová.