Článek
Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) v noci schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií, informovala agentura AFP. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila přes tři roky. Má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji v květnu schválit členské státy WHO.
Členské země začaly jednat o dohodě poté, co Světová zdravotnická organizace přiznala selhání při pandemii covidu-19. Od té doby se začala formovat podoba zhruba třicetistránkového dokumentu, který se rodil přes tři roky.
„Členské státy WHO udělaly velký krok kupředu ve snaze směřující k lepšímu zabezpečení světa před pandemiemi,“ uvedla organizace v prohlášení po uzavření dohody. Její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že státy organizace dnes „psaly historii“ a ukázaly, že „v našem rozděleném světě mohou národy stále spolupracovat, aby našly porozumění a společnou odpověď na společné hrozby“.
Jedním z hlavních sporných bodů komplikujících vyjednávání bylo podle AFP možné předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí. Tato otázka byla jádrem stížností nejchudších zemí v době pandemie covidu-19, kdy tyto země viděly, jak si bohaté státy monopolizují dodávky vakcín a testů. Řada zemí, kde je farmaceutický průmysl významnou součástí ekonomiky, se staví proti myšlence povinného předávání technologií a trvá na jeho dobrovolnosti.