Hlavní obsah

Whistleblower OpenAI byl nalezen mrtvý v bytě

Foto: JarTee, Shutterstock.com

OpenAI a logo společnosti.

Whistleblower byl toho názoru, že společnost porušuje americké autorské právo a technologie jako je ChatGPT škodí internetu. Kontroverze se obecně týká postupů shromažďování údajů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Výzkumník společnosti OpenAI, který se rozhodl stát informátorem, byl podle amerických úřadů nalezen mrtvý v bytě v San Francisku, informuje BBC. Tělo šestadvacetiletého Suchira Balajiho nalezla policie 26. listopadu poté, co obdržela telefonát s žádostí, aby zkontrolovala, jak se mu daří.

Úřad soudního lékaře v San Francisku označil jeho smrt za sebevraždu, policie nenašla žádné důkazy o cizím zavinění.

Poslední měsíce před smrtí Balaji veřejně vystoupil proti praktikám společnosti OpenAI, zabývající se umělou inteligencí, která se potýká s řadou žalob týkajících se jejích postupů při shromažďování údajů.

V říjnu zveřejnil deník New York Times rozhovor s Balajim, ve kterém tvrdil, že společnost OpenAI porušila při vývoji populárního ChatGPT americké autorské právo. V článku se uvádí, že Balaji po čtyřech letech práce ve společnosti jako výzkumný pracovník dospěl k závěru, že „OpenAI používáním dat chráněných autorským právem k vytvoření ChatGPT porušuje zákon a že technologie jako ChatGPT poškozují internet“.

Přitom sama společnost OpenAI uvádí, že její modely jsou trénovány výhradně na veřejně dostupných datech.

„Byli jsme zdrceni, když jsme se dnes dozvěděli tuto neuvěřitelně smutnou zprávu a v této těžké chvíli soucítíme se Suchirovými blízkými,“ uvedl mluvčí společnosti OpenAI v prohlášení, které citovala CNBC News.

Balaji opustil společnost v srpnu a řekl deníku New York Times, že od té doby pracoval na osobních projektech.

Americké a kanadské mediální skupiny včetně deníku New York Times a někteří spisovatelé bestsellerů včetně Johna Grishama podali žaloby na společnost OpenAI za neoprávněné využívání zpravodajských článků k trénování svého softwaru.

Společnost OpenAI v listopadu sdělila BBC, že její software „vychází ze zásad spravedlivého použití a souvisejících mezinárodních zásad autorského práva, které jsou spravedlivé pro tvůrce a podporují inovace“.

Doporučované