Článek
Výzva k evakuaci kvůli bezprostřednímu nebezpečí požáru ve čtvrtek odpoledne místního času omylem přišla na všechny mobilní telefony v kalifornském okrese Los Angeles. Jde o největší okres v celých Spojených státech, kde žije více než 9,6 milionu lidí. Jeho části v posledních dnech pustoší rozsáhlé požáry.
Zpráva měla správně dorazit jen obyvatelům z okolí nového požáru s názvem Kenneth, který tou dobou v oblasti Los Angeles vznikl, informuje britská stanice BBC.
Výzva vzhledem k okolnostem některé lidi vyděsila. Rebecca Alvarezová-Petitová se zrovna s kolegy účastnila pracovního videohovoru, když jí začal zvonit mobilní telefon.
„Ve vaší oblasti bylo vydáno varování před evakuací,“ stálo v textové zprávě. Zvuk se navíc ozýval i kolem ní, když každý z jejích kolegů obdržel stejnou zprávu. „Vypukla obrovská panika, kterou jsem sledovala v reálném čase,“ svěřila se stanici.
Spolu s kolegy začala pátrat a snažila se zjistit, zda jim bezprostřední nebezpečí opravdu hrozí. Úleva přišla o několik okamžiků později v podobě opraveného sdělení, které to předchozí vyvracelo.
Požáry v Los Angeles
Brzy ale úlevu mezi Američany vystřídal hněv. „Všichni jsme byli jako na jehlách, úzkostlivě jsme seděli u telefonů, zírali na televizi, měli puštěné rádio – snažili jsme se být co nejvíce informovaní. A pak tohle. To si snad dělají legraci,“ rozhořčila se Alvarezová-Petitová, která žije v západním Los Angeles.
Požáry v oblasti trvají už od úterý, předpověď kvůli silnému větru není slibná ani do příštích dnů. Oheň podle odhadu zničil už přes 10 tisíc domů. Počet obětí stoupá, je známo nejméně 10 mrtvých.
Starostka Los Angeles Karen Bassová ve čtvrtek čelila naléhavým otázkám ohledně připravenosti regionu na požáry. Hasiči mají potíže získat vodu, hydranty jsou často prázdné.
„Samozřejmě jsem velmi frustrovaná,“ odpověděla starostka na jeden z novinářských dotazů. Slíbila, že úřady později prověří, jak se úředníci a agentury se vším vypořádali.
„Až budou zachráněny životy a domy, rozhodně provedeme vyhodnocení, abychom se podívali, co fungovalo a co nefungovalo, a abychom napravili nebo pohnali k odpovědnosti jakýkoli orgán, oddělení, jednotlivce,“ řekla. „Teď se ale soustředím na životy a domovy.“
Zopakovala, že městské vodovodní systémy a požární hydranty nejsou stavěné na to, aby zvládly hasit požáry o ploše tisíců hektarů. Kvůli velmi silnému větru hasiči nemohli používat hasicí letadla.
Zastaralé hydranty a nízký tlak vody
Její slova potvrzují zkušenosti Larryho Villescase. Když se v úterý jeden z nyní pěti požárů hořících v okrese Los Angeles blížil k jeho domu, rozhodl se situaci vzít do vlastních rukou a sáhl po zahradní hadici. Spolu se sousedem tak zlikvidoval žhavé uhlíky, které na jejich domy dopadaly a zapalovaly trávu. Jenže pak hadice vyschla.
Sledoval, jak se vznítil dům jeho sousedů, a později další. Když se sám evakuoval, viděl, jak oheň pohltil i jeho garáž. Na vině byl podle něj příliš nízký tlak vody v oblasti.
Odborníci tvrdí, že nedostatek vody je způsoben velkou poptávkou, nikoliv špatným hospodařením. „Problém je v tom, že rozsah katastrofy je tak obrovský, že vodu čerpají tisíce hasičů a stovky hasičských vozů,“ řekl BBC Daniel Swain, klimatolog z Kalifornského institutu pro vodní zdroje.
Řada lidí se ale domnívá, že stát měl být lépe připraven, protože ničivé požáry jsou v Kalifornii celkem běžné.
Podle Hipolita Cisnerose veřejné služby v této oblasti už léta potřebují modernizaci. „Bydlíme tu 26 let a nikdy jsme neviděli, že by se testoval,“ řekl BBC o požárním hydrantu na konci bloku, který nedokázal čerpat vodu, když to bylo nejvíce potřeba.