Hlavní obsah

Vyšetřovatelé se neúspěšně pokusili zatknout jihokorejského prezidenta

Foto: Shutterstock.com

Jihokorejská policie. Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Zatykač vydal soulský soud poté, co se prezident třikrát nedostavil k výslechu. Podle prezidentových právníků je postup nezákonný.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jihokorejští vyšetřovatelé a policisté se bez úspěchu pokusili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatčení kvůli tomu, že se v prosinci pokusil zavést stanné právo. Jejich záměr, který je podle prezidentových advokátů nezákonný, ale překazila prezidentská ochranná služba. Informují o tom světové tiskové agentury.

Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO), který vede vyšetřování ve spolupráci s policií a vojenskými úřady, vyslal své lidi do prezidentské rezidence v Soulu na základě zatykače vydaného v úterý. Soulský soud vyhověl úřadu vydáním zatýkacího příkazu poté, co se Jun třikrát nedostavil k výslechu.

Operace začala s dvacetičlenným týmem, který se však rychle rozrostl na přibližně 150 lidí, uvedla BBC. Úředníci CIO a policie se vyhnuli stovkám Junových příznivců, kteří se v pátek před svítáním shromáždili poblíž jeho rezidence a slíbili, že budou zatčení bránit „vlastním životem“. Někteří z nich skandovali „prezident Jun Sok-jol bude chráněn lidem“ a vyzývali k zatčení šéfa CIO, uvedla agentura Reuters.

Podle agentury AP se desítkám vyšetřovatelů úřadu a policistů podařilo přes dav Junových příznivců vstoupit do prezidentského sídla, v cestě k hlavě státu jim však zabránila ochranka. CIO několik hodin poté vydal prohlášení, podle něhož snahy o zatčení zanechal. „Zjistili jsme, že zatčení je prakticky nemožné,“ uvedl CIO, který minulý měsíc vyšetřoval Junovo krátkodobé vyhlášení stanného práva. Dalším důvodem byly „obavy o bezpečnost pracovníků na místě zásahu“.

BBC uvádí, že se tým uvnitř sídla na několik hodin ocitl v patové situaci proti příslušníkům bezpečnostních složek, kteří jsou stále zodpovědní za ochranu Juna, přestože byl zbaven svých pravomocí, a vojenskou jednotkou zodpovědnou za ochranu města Soulu. Příslušníci armády a bezpečnostní služby vytvořili lidskou zeď a pomocí vozidel zatarasili zatýkacímu týmu cestu, uvedla místní tisková agentura Yonhap.

Junovo „odmítnutí právního procesu“ je „hluboce politováníhodné“, uvedl CIO a dodal, že o dalších krocích bude rozhodnuto po přezkoumání. Mezitím Park Chan-dae, předseda hlavní opoziční Demokratické strany, kritizoval Juna za to, že nedodržel svůj slib převzít právní a politickou odpovědnost za zpackaný pokus o vyhlášení stanného práva. „[Byla to] naprostá lež,“ řekl Park a vyzval CIO, aby se znovu pokusila Juna zatknout, píše BBC.

Prezidentovi právníci zatykač označují za nezákonný a tvrdí, že CIO nemá pravomoc o něj žádat. Zatykač na úřadujícího prezidenta je bezprecedentní a prohlubuje politickou krizi, která zachvátila čtvrtou největší asijskou ekonomiku a klíčového spojence USA.

Vyšetřovatelé mají čas na jeho zatčení do 6. ledna, než vyprší platnost stávajícího zatykače. To znamená, že se mohou o víkendu pokusit Juna zatknout znovu, ačkoli to může být logisticky náročné, protože se pravděpodobně zvětší davy lidí. Mohou také požádat o nový zatykač.

Jun šokoval svou zemi i svět, když 3. prosince v zemi nečekaně vyhlásil stanné právo, což odůvodnil snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Po několika hodinách se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a vyhlášení stanného práva nakonec bylo odvoláno.

Parlament poté v polovině prosince prezidenta dočasně zbavil pravomocí, pro jeho případné odvolání z funkce je však nutný verdikt ústavního soudu, který takzvaný impeachment v současné době nezávisle na vyšetřování CIO zkoumá. Druhé slyšení soudu je na programu dnes.

Související témata:

Doporučované