Článek
V dubnu 2022 se ruským jednotkám podařilo po měsíčním obléhání získat město Izjum v Charkovské oblasti. Půl roku nato ukrajinská armáda úspěšně město osvobodila. Místo oslav z vyhrané bitvy ale vojáci ve městě objevili stopy toho, co ruští vojáci prováděli s místními obyvateli během okupace. Objevili několik mučíren a masový hrob, který obsahoval 447 těl včetně ostatků 22 ukrajinských vojáků.
Nová zpráva od neziskové organizace Centra pro informační odolnost nyní jmenuje čtyři jednotky domobrany, které údajně měly v Izjumu týrat civilisty a válečné zajatce. Všechny byly z tzv. Luhanské a Doněcké lidové republiky. Tyto proruské loutkové státy zřídil Kreml v roce 2014 po vojenském převzetí části východního Donbasu. Mezi dubnem a červencem 2022 sídlili v izjumské škole vojáci 5. praporu Luhanské lidové republiky (LLR), což je součást 204. pěšího pluku.
Podle zprávy byli vojáci špatně vycvičeni a nedostatečně vybaveni. Podle místních také často pili a a kradli „úplně všechno“. Podle svědků měli se zbraní v ruce nutit majitele domu, který zrovna vykrádali, aby před nimi poklekl. Jindy zase v opilosti zastřelili dvě děti ve věku 12 a 13 let. Ty porušily zákaz vycházení po osmnácté hodině, a když uviděly vojáky, utíkaly se schovat do sklepa.
Bývalý vyšetřovatel mezinárodního tribunálu mluví o válečných zločinech:
Vojáci LLR na podobných pozicích ruské síly používají jako pomocné síly. K jejich úkolům patřilo obsazování kontrolních stanovišť a střežení ukrajinských zajatců. Ruskem ovládaní separatisté ale měli Ukrajincům za zlé osm let války a okupaci vnímali jako příležitost ke zbohatnutí, uvádí se ve zprávě.
„Zdravím tě, vojáku!“
Další přeživší, 48letý elektrikář jménem Ihor, řekl loni v říjnu pro organizaci Human Rights Watch, že ho ruští vojáci zatkli v jeho bytě, dali mu na hlavu pytel a bili ho. Pak ho měli odvézt v jejich autě do izjumské školy, kde ho měli věznit ve školní skříňce. Důvodem toho všeho mělo být, že u sebe měl údajně marihuanu. O půl hodiny později ho vyvedli ven, kopali ho a fackovali a nadávali mu do fašistů. Jeden z velitelů ho požádal, aby identifikoval příslušníky ukrajinských sil územní obrany, kteří bojovali proti Rusku na Donbasu.
Škola je nyní opuštěná a vyrabovaná, ale jsou v ní patrné známky okupace: Ruská uniforma zanechaná na podlaze vedle řady háčků, na kterých si děti nechávaly kabáty; ve stejné místnosti jsou opuštěné konzervy na jídlo. Na zdi jsou připíchnuté dopisy ruských školáků. Jeden z nich poslal žák třetí třídy z města Syktyvkar v oblasti Komi: „Zdravím tě, vojáku!“
Vyšetřovatelé určili zeměpisnou polohu další školy, ve které jednotky sídlily podle videa Romana Razuma, propagandisty a zpěváka narozeného v Luhansku. V dubnu 2022 se svým týmem natočil, jak na nádvoří školy vykládají z nákladního auta balíky se zásobami pro jednotky LLR. Vojáci také nahrávali vzkazy pro své blízké a stejný den měl Razum vystupoval.
5. prapor ale nebyl jediný, který zpráva zmiňuje. V další škole taktéž v Izjumu sídlila ruská 20. kombinovaná armáda. Jednou z jednotek byl útvar spojený s prokremelským nacionalistickým spisovatelem Zacharem Prilepinem s názvem Ruská legie. Ten zveřejnila fotografie ukrajinských vojáků zajatých v boji o Izjum.
Fotografie je pořízena na růžovém pozadí s výraznou tapetou, podle které vyšetřovatelé identifikovali, o kterou školu se jedná. Přeživší uvedli, že byli běžně biti. Podle dostupných informací zde Ruská legie zabila nejméně dva civilisty.
Ve vyšetřování bylo zjištěno i třetí místo, kde docházelo k mučení. Tentokrát se jednalo o areál vedle městské kotelny, kde sídlili vojáci Doněcké lidové republiky (DLR), přesněji jednotka Oplot ZP ze 60. brigády. Druhá jednotka ze stejné brigády, známá jako veteráni, měla základnu v nedaleké budově. Ti, kdo přežili, uváděli, že byli vězněni uvnitř těchto dvou budov. V nich mělo docházet k brutálnímu mučení, včetně elektrických šoků.
Pětadvacetiletý Maksym Marčenko, místní podnikatel a syn starosty Izjumu Valerije Marčenka, uvedl, že se zdá, že se DLR a LLR mstí na obyvatelích města. Marčenko uvedl, že tyto skupiny byly první, které vstoupily do Izjumu, a měly velmi silnou nenávist k Ukrajině a tohle pro ně byl čas pomsty.
„Byli mezi nimi ti nejhorší,“ řekl deníku Guardian. „Podle lidí, kteří tu žili během okupace, byly skupiny DLR a LLR nejhorší a nejkrutější a nejsadističtější, víc než Čečenci a víc než samotní Rusové.“
Marčenko uvedl, že jeden z policistů, který zůstal po celou dobu okupace, mu vyprávěl i o tom, že zajatci byli přivázáni k mřížím ve školních tělocvičnách a k šourku jim byly připojeny elektrické dráty. Guardian nemohl tato svědectví ověřit.